Jaka chusta do noszenia dziecka?

Wciąż rośnie popularność na noszenie dziecka w chuście i jest to dobry wybór, ponieważ płynie z tego wiele korzyści dla niemowlęcia. Chusta tkana bowiem stabilizuje pozycja kręgosłupa dziecka. Jednak wybór chusty do noszenia dziecka wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać. Na rynku aktywnie działa wiele firm, tych małych i tych większych produkujących chusty dla niemowląt, dlatego dostępność różnych rodzajów aż przytłacza, przez co nie możemy się zdecydować, bądź nie mamy pojęcia jak w ogóle zabrać się do wybory chusty. Dlatego warto zainteresować się kilkoma podpunktami.

Jaki rozmiar chusty do noszenia niemowlaka?

Tutaj należy zadać sobie pytanie: przez kogo będzie noszona chusta? Czy będzie to tylko jedna osoba, a może oboje rodziców? W takim przypadku trzeba dobrać rozmiar chusty do większej osoby. Rozmiar długiej chusty tkanej dopasowujemy do rozmiaru ubrań osoby, która ją nosi, a nie do wielkości naszego niemowlaka. Ta sama chusta będzie dobra zarówno dla noworodka, jak i dla już kilkuletniego dziecka. Z chusty o podstawowej długości można wykonać podstawowe większość podstawowych wiązań. taką podstawową długością jest rozmiar 5 chusty, czyli około 4,2 m.  Jednak jeśli taka długość nie będzie nam odpowiadać, możemy wybierać spośród wielu innych długości. Chusty tkane bowiem produkowane są w przedziale od 2,7 m. do 8 m. Zatem wybór mamy całkiem spory,

Chusta dla dziecka – jaki powinna mieć skład?

Jaka chusta do noszenia dziecka?Wybór jest ogromny. Znajdziemy w stu procentach naturalne produkty, jak i te z domieszką różnych składników, które mogą się elektryzować, co powoduje przywierania chusty do odzieży. Dlatego najlepiej zainteresować się naturalną chustą wykonaną z bawełny. Bawełniane chusty charakteryzują się łatwością w ich czyszczeniu. Wystarczy bowiem wrzucić je do pralki na podstawowy program i gotowe. Ponadto takie chusty elastyczne do noszenia dzieci są również przewiewne. Dzięki czemu ani my podczas noszenia dziecka, ani dziecko nie będzie się pocić z powodu chusty. Bawełniane produkty mają również to do siebie, że są sprężysty – co sprawia, że dziecko może wykonywać swobodnie ruchy podczas noszenia, bez ryzyka wyśliźnięcia się, bądź poluzowania zawiązanej chusty. Bawełna więc w tym przypadku nadaje komfort i bezpieczeństwo.

Jaka grubość?

Na rynku znajdziemy wiele różnych grubości chust, w szczególności te bawełniane potrafią być grube i miłe w dotyku, niczym kocyki. Ale czym kierować się podczas doboru odpowiedniej grubości? Najwygodniejszymi chustami do noszenia dziecka są te, których gramatura przekracza 250 gramów na metr kwadratowy. Jednak wymagają one nieco wprawy w dociąganiu wiązania, by był on wystarczająco silny. Łatwiejsze w wiązaniu, choć mniej wygodne chusty to te, których gramatura mieści się w przedziale 220 – 230 gramów na metr kwadratowy. Podczas noszenia dziecka, które nie waży więcej niż 8 kilogramów, nie będzie większej różnicy pomiędzy tą cieńszą, a grubszą chustą. Później jednak warto zainteresować się tymi grubszymi ze względu na własny komfort.

Jaki splot?

Chusty żakardowe, czyli takie, które są tkane z różnymi rodzajami splotów. Nas interesują takie chusty, które charakteryzują się tym, że są zwykle w pasy lub są gładkie. Na początkowym etapie nauki prawidłowego i efektywnego wiązania ważne jest, aby splot był jasno określony, co ułatwi cały proces nauki. Są to zwykle sploty skośno-krzyżowe. Chusty żakardowe będą odpowiednie później, gdy już opanujemy podstawy wiązania, ponieważ nie są gładkie, ciężej jest zaplątać choćby zwykły węzeł.

Jaki wybrać wzór?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup tkanej chusty o splocie skośno-krzyżowym, który zwykle jest już pokryty odpowiednim wzorem, pozostaje nam wybrać kolory. Nie jest to niby nic, co koniecznie należy zrobić, jednak jak wiadomo, kolory odgrywają sporą rolę w naszym życiu. Poza elementami dekoracyjnymi spełnią również często funkcje terapeutyczne. Dobrze by więc było wybrać pozytywne, jasne kolory. Oczywiście, często patrzymy na to poprzez pryzmat: do czego taka chusta będzie mi pasować?. Jeśli więc patrzysz na to w ten właśnie sposób, dobierz odpowiednią do swojego stylu ubioru.

Warto inwestować w nową chustę?

Najlepsze chusty to takie, które albo nie były zbyt użytkowane przez poprzedniego właściciela, albo są zupełnie nowe. Ponieważ znoszone chusty mogą kusić tym, że są już mięciutkie i miłe w dotyku, to sprawia to również, że stają się bardziej śliskie, co może utrudnia wiązanie. I prawdopodobnie będziemy musieli poprawiać zawiązanie co jakiś czas, ponieważ będzie się luzować. Niektóre nowe chusty dla dzieci mają również zaznaczony środek, co bardzo ułatwia wiązanie dla początkujących nosicieli. Jednak nie jest to żaden wymóg.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będziemy długo korzystać z chusty do noszenia niemowlaka czy też nie, nie warto inwestować sporej ilości pieniędzy w jej zakup. Na rynku można znaleźć już chusty, których ceny zaczynają się od 100 złotych. Na początek może być, a gdy już będziemy wiedzieć, czy na dłużej przy niej pozostaniemy – można zainwestować w nieco lepszą jakość.