Fakty i mity o trwałości i komforcie domów kanadyjskich

Niezmiennie od kilkudziesięciu lat w polskiej mentalności pokutuje schemat myślowy, w którym domy kanadyjskie są synonimem nietrwałości i taniej, budowlanej tandety. Wizja domu, którego ściany opierają się na stelażu wykonanym z drewna, wywołuje u wielu inwestorów uśmiech politowania, a jedyną drogą do wzniesienia ich nieruchomości marzeń jest użycie cegły, pustaków i bloczków betonowych. Poniekąd taki tor myślenia jest słuszny, bo solidnie wykonany dom w klasycznej dla nas metodzie murowanej, powinien bez problemu przetrwać wiele lat. Jednak czy modułowy szkielet drewniany to faktycznie system skazany od samego początku na porażkę?

Dobry wykonawcy domów szkieletowych gwarantem wysokiej jakości

budowa domów
Budowa domów drewnianych

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku budowanie konstrukcji drewnianych wiązało się ze sporym ryzykiem. Problem pojawiał się już u podstaw, objawiając się w postaci braku dobrych wykonawców końcowych i dostawców surowca. Lata doświadczeń nauczyły przedstawicieli tartaków, że odpowiednio sezonowane i selekcjonowane drewno to podstawa przy budowie domów kanadyjskich. Podobnie ma się sprawa z ekipami budowlanymi, również tutaj wybór firmy z dobrymi rekomendacjami i wieloma podobnymi realizacjami na koncie, jest kluczowy dla końcowego sukcesu na budowie. Sytuacja ta staje się adekwatna do stawiania nieruchomości w systemie murowanym, bo również tu jakość wykonania rzutuje na to, jak budynek przetrwa próbę czasu.

Najczęstsze problemy w domach kanadyjskich

Sceptycy wytykają zwolennikom metody szkieletowej szereg niedogodności, jakie mogą być potencjalnie związane ze wzniesieniem domu w ten sposób. Część z nich to sprawy niepodważalne, a inne to zwykłe mity, wynikające głównie z niedoinformowania. Do najczęściej wymienianych wad zaliczamy:

  • kiepską akustykę w domu;
  • pękanie ścian i okładzin ściennych;
  • zmniejszoną odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe;
  • szybkie wychładzanie budynku;
  • niską wartość nieruchomości na rynku wtórnym.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że domy kanadyjskie ze względu na lekkość konstrukcji gorzej radzą sobie z huraganami, tornadami i innymi tego typu zjawiskami. Budynek wzniesiony z cegły i z płaskim dachem ma stosunkowo większe szanse na wyjście cało z takiej opresji. Natomiast mitem jawi się konieczność dokonywania częstych napraw ścian i podłóg w nieruchomościach o szkielecie drewnianym. Owszem, taka sytuacja może zdarzyć się częściej, ale tylko w przypadku, gdy do budowy użyto kiepskiej jakości drewna, lub wykonawca w sposób nieodpowiedni dokonał pomiarów i montażu poszczególnych modułów. Przy zmontowaniu wszystkiego zgodnie ze sztuką, zakres niepożądanych ruchów całej konstrukcji będzie minimalny. Równie istotny jest właściwy dobór łączników do drewna i nienaganne spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych. Warto zauważyć, że problemy z pękaniem ścian mogą równie dobrze wystąpić w domu z betonu, jeśli prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone w sposób niedbały.

Fatalna akustyka

Według wielu opinii, domy kanadyjskie Szczecin, prędzej czy później dopada przykra przypadłość w postaci notorycznych trzasków i skrzypień, słyszanych w całym budynku. Sprawę można jednak skutecznie wyeliminować już na etapie projektowania w pracowni architektonicznej, a później stosując się do zaleceń zawartych w projekcie. Oczywiście wprowadzenie tych poleceń w życie wiąże się z odpowiednio wyższymi nakładami finansowymi, które trzeba ponieść na utworzenie mocniejszej (gęstszej) warstwy nośnej budynku, użycie większej ilości śrub do montażu, osadzenie rur w specjalnych otulinach oraz przygotowanie dwuwarstwowej okładziny płytowej na ściany. Te i inne działania mają na celu skuteczne wyeliminowanie niedogodności związanych z nieco gorszą akustyką oraz jakością łączeń i konstrukcji.

Niska wartość i trudne warunki cieplne

Ogrzewanie w okresie jesiennym, zimowym i wczesnej wiosny spędza sen z powiek wielu inwestorom. Fakt jest taki, że wydatki poniesione początkowo na rozsądne ocieplenie, wydajny i odpowiednio dobrany system grzewczy oraz lepsze okna i drzwi, w późniejszym czasie bezpośrednio przekładają się na wydatki na ogrzewanie. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku domów kanadyjskich, które słyną z tego, że szybko się nagrzewają i równie dynamicznie wychładzają. Efekt ten można ominąć, stosując się do ogólnych zaleceń mających swe odzwierciedlenie przy budowie domu pasywnego.

Wiele nie do końca uzasadnionych uprzedzeń w stosunku do technologii szkieletowej spowodowało, że cena domów z drewna na rynku wtórnym są zauważalnie niższe, niż domów wykonanych z betonu komórkowego. Oczywiście na ostateczną kwotę wpływ mają także inne czynniki jak lokalizacja, jakość materiałów, projekt i podejście kupującego. Jednakże stawiając dom z drewna, trzeba brać pod uwagę, że cena przy odsprzedaży będzie mniej atrakcyjna, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Zaczynając od dobrego projekt domu drewnianego, kupując wysokiej jakości drewno i korzystając z usług doświadczonych fachowców, można skutecznie zniwelować większość wad, które wymienia się w kontekście budowy domu kanadyjskiego. Konieczność dopilnowania wielu spraw na etapie budowy rekompensują niższe koszty inwestycji i przyspieszony czas wznoszenia nieruchomości, co samo w sobie jest na tyle istotne, że warto rozważyć skorzystanie z tej metody budowlanej.