Fakty i mity o trwałości i komforcie domów kanadyjskich
Niezmiennie od kilkudziesięciu lat w polskiej mentalności pokutuje schemat myślowy, w którym domy kanadyjskie są synonimem nietrwałości i taniej, budowlanej tandety. Wizja domu, którego ściany opierają się na stelażu wykonanym z drewna, wywołuje u wielu inwestorów uśmiech politowania, a jedyną drogą do wzniesienia ich nieruchomości marzeń jest użycie cegły, pustaków i bloczków betonowych. Poniekąd taki tor myślenia jest słuszny, bo solidnie wykonany dom w klasycznej dla nas metodzie murowanej, powinien bez problemu przetrwać wiele lat. Jednak czy modułowy szkielet drewniany to faktycznie system skazany od samego początku na porażkę?
Dobry wykonawcy domów szkieletowych https://domyhbe.pl/pl/wiedza gwarantem wysokiej jakości
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku budowanie konstrukcji drewnianych wiązało się ze sporym ryzykiem. Problem pojawiał się już u podstaw, objawiając się w postaci braku dobrych wykonawców końcowych i dostawców surowca. Lata doświadczeń nauczyły przedstawicieli tartaków, że odpowiednio sezonowane i selekcjonowane drewno to podstawa przy budowie domów kanadyjskich. Podobnie ma się sprawa z ekipami budowlanymi, również tutaj wybór firmy z dobrymi rekomendacjami i wieloma podobnymi realizacjami na koncie, jest kluczowy dla końcowego sukcesu na budowie. Sytuacja ta staje się adekwatna do stawiania nieruchomości w systemie murowanym, bo również tu jakość wykonania rzutuje na to, jak budynek przetrwa próbę czasu.
Najczęstsze problemy w domach kanadyjskich
Sceptycy wytykają zwolennikom metody szkieletowej szereg niedogodności, jakie mogą być potencjalnie związane ze wzniesieniem domu w ten sposób. Część z nich to sprawy niepodważalne, a inne to zwykłe mity, wynikające głównie z niedoinformowania. Do najczęściej wymienianych wad zaliczamy:
- kiepską akustykę w domu;
- pękanie ścian i okładzin ściennych;
- zmniejszoną odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe;
- szybkie wychładzanie budynku;
- niską wartość nieruchomości na rynku wtórnym.
Niezaprzeczalnym faktem jest, że domy kanadyjskie ze względu na lekkość konstrukcji gorzej radzą sobie z huraganami, tornadami i innymi tego typu zjawiskami. Budynek wzniesiony z cegły i z płaskim dachem ma stosunkowo większe szanse na wyjście cało z takiej opresji. Natomiast mitem jawi się konieczność dokonywania częstych napraw ścian i podłóg w nieruchomościach o szkielecie drewnianym. Owszem, taka sytuacja może zdarzyć się częściej, ale tylko w przypadku, gdy do budowy użyto kiepskiej jakości drewna, lub wykonawca w sposób nieodpowiedni dokonał pomiarów i montażu poszczególnych modułów. Przy zmontowaniu wszystkiego zgodnie ze sztuką, zakres niepożądanych ruchów całej konstrukcji będzie minimalny. Równie istotny jest właściwy dobór łączników do drewna i nienaganne spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych. Warto zauważyć, że problemy z pękaniem ścian mogą równie dobrze wystąpić w domu z betonu, jeśli prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone w sposób niedbały.
Fatalna akustyka
Według wielu opinii, domy kanadyjskie Szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt, prędzej czy później dopada przykra przypadłość w postaci notorycznych trzasków i skrzypień, słyszanych w całym budynku. Sprawę można jednak skutecznie wyeliminować już na etapie projektowania w pracowni architektonicznej, a później stosując się do zaleceń zawartych w projekcie. Oczywiście wprowadzenie tych poleceń w życie wiąże się z odpowiednio wyższymi nakładami finansowymi, które trzeba ponieść na utworzenie mocniejszej (gęstszej) warstwy nośnej budynku, użycie większej ilości śrub do montażu, osadzenie rur w specjalnych otulinach oraz przygotowanie dwuwarstwowej okładziny płytowej na ściany. Te i inne działania mają na celu skuteczne wyeliminowanie niedogodności związanych z nieco gorszą akustyką oraz jakością łączeń i konstrukcji.
Niska wartość i trudne warunki cieplne
Ogrzewanie w okresie jesiennym, zimowym i wczesnej wiosny spędza sen z powiek wielu inwestorom. Fakt jest taki, że wydatki poniesione początkowo na rozsądne ocieplenie, wydajny i odpowiednio dobrany system grzewczy oraz lepsze okna i drzwi, w późniejszym czasie bezpośrednio przekładają się na wydatki na ogrzewanie. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku domów kanadyjskich, które słyną z tego, że szybko się nagrzewają i równie dynamicznie wychładzają. Efekt ten można ominąć, stosując się do ogólnych zaleceń mających swe odzwierciedlenie przy budowie domu pasywnego.
Wiele nie do końca uzasadnionych uprzedzeń w stosunku do technologii szkieletowej spowodowało, że cena domów z drewna https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow na rynku wtórnym są zauważalnie niższe, niż domów wykonanych z betonu komórkowego. Oczywiście na ostateczną kwotę wpływ mają także inne czynniki jak lokalizacja, jakość materiałów, projekt i podejście kupującego. Jednakże stawiając dom z drewna, trzeba brać pod uwagę, że cena przy odsprzedaży będzie mniej atrakcyjna, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Zaczynając od dobrego projekt domu drewnianego https://domyhbe.pl/pl/projekty, kupując wysokiej jakości drewno i korzystając z usług doświadczonych fachowców, można skutecznie zniwelować większość wad, które wymienia się w kontekście budowy domu kanadyjskiego. Konieczność dopilnowania wielu spraw na etapie budowy rekompensują niższe koszty inwestycji i przyspieszony czas wznoszenia nieruchomości, co samo w sobie jest na tyle istotne, że warto rozważyć skorzystanie z tej metody budowlanej.
- budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/stuttgart-niemcy-obiekt-uslugowo-mieszkalny
- budowa domów drewnianych całorocznych w mazowieckim https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-mazowieckie
- Kraków budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-krakow
- kujawsko-pomorskie budowa domów drewnianych całorocznych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-kujawsko-pomorskie
- budowa domów cennik łódzkie https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-lodzkie