Ortodonta – kto to jest?

Ortodonta – kto to jest?

Ortodonta – kto to jest? Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny. W ostatnich latach postęp technologiczny i rozwój nowoczesnej techniki dentystycznej doprowadził do rozwoju różnych gałęzi stomatologii. Jednym z najpopularniejszych jest ortodoncja, gdzie specjalistami leczenia ortodontycznego są stomatolodzy – ortodonci. Ortodonta to lekarz dentysta, którego specjalnością jest profilaktyka i leczenie wad zgryzu.

Ponadto do jego zadań należy identyfikacja wad szczękowo-twarzowych, które prowadzą do nieprawidłowego zgryzu i obniżają jakość życia pacjentów oraz funkcję łuku zębowego. Dawniej pacjentami ortodontów były tylko dzieci i młodzież, ale teraz, dzięki dalszemu rozwojowi nauki, również dorośli pacjenci mogą poprawiać swoje uzębienie i zgryz. Kim jest ortodonta? Jakie wady i choroby zębów leczą ortodonci?

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to dentysta lub po prostu dentysta. Aby uzyskać taki tytuł, ortodonta zobowiązany jest do uzyskania odpowiednich kwalifikacji w zakresie diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia nieprawidłowości związanych bezpośrednio z wyglądem zębów i twarzy. Każdy dentysta chcący uzyskać tytuł specjalisty ortodonty musi odbyć praktykę specjalistyczną pod kierunkiem tego spadkobiercy. Praktyka ortodontyczna trwa 4 lata, podczas których ortodonta zdobywa niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby w sposób profesjonalny i fachowy pomóc w rozwiązywaniu problemów pacjentów. Po odbyciu praktyki zawodowej lekarze stomatolodzy przystępują do egzaminu, obejmującego zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Po pozytywnym wyniku dentysta otrzymuje tytuł specjalisty – ortodonty.

Co robi dentysta-ortodonta?

Ortodonci to dentyści, którzy na co dzień zajmują się wadami zgryzu i nieprawidłowościami szczękowo-twarzowymi. Głównym zadaniem ortodonty jest eliminacja i skuteczne leczenie nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym, a także dysproporcji między dolnym a środkowym punktem twarzy. Leczenie odbywa się za pomocą różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, których zastosowanie pomaga wyeliminować problemy konkretnego pacjenta. Dzieci, młodzież i dorośli z w pełni rozwiniętymi łukami zębowymi mogą skorzystać z usług i wiedzy ortodonty.

Zawód ortodonty obejmuje wiedzę z następujących obszarów:

  • badanie i analiza procesów i rozwoju całego narządu żucia,
  • określenie warunków umożliwiających prawidłowy wzrost i rozwój narządu żucia,
  • zrozumienie czynników determinujących rozwój wad zgryzu,
  • leczenie i usuwanie nieprawidłowości związane z nieprawidłowym ustawieniem zębów, całej szczęki i twarzy.

Kto powinien zdecydować się na wizytę u ortodonty?

Ortodonta – kto to jest?

Ortodonta – kto to jest?

Profilaktyczna wizyta u dobrego dentysty – ortodonta jest wskazany dla każdego. Wada zgryzu to nie tylko wyraźnie źle ustawione zęby, ale także niewidoczna dysfunkcja powodująca trudności w przeżuwaniu, bóle głowy czy nadmierne starcie zębów. O konieczności leczenia ortodontycznego ortodonta zdecyduje po dokładnej analizie stanu uzębienia i wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia.

Wady zgryzu obserwowane u pacjentów wymagających leczenia aparatami ortodontycznymi mogą mieć podłoże genetyczne, tj. wrodzone lub nabyte pod wpływem czynników zewnętrznych.

Jakie wady zgryzu może leczyć nowoczesna ortodoncja?

  • Zgryz krzyżowy – wada spowodowana nadmiernym ruchem łuku dolnego względem łuku górnego,
  • Zgryz krzyżowy – nieprawidłowe ustawienie łuku górnego względem dolnego,
  • Zgryz zębowy – Jest to wada zgryzu objawiająca się brakiem kontaktu pomiędzy górnymi i dolnymi zębami.
  • Zgryz głęboki – wada polegająca na niewspółosiowości siekaczy górnych, których powierzchnia pokrywa połowę wysokości zębów siekaczy dolnych,
  • Stłoczenie – Jest to nieprawidłowe ustawienie zębów, podczas którego dochodzi do braku miejsca w łuku zębowym. nakładanie się blisko położonych zębów, co obniża jakość higieny jamy ustnej i prowadzi do rozwoju próchnicy,
  • Zęby zebrane – to wada zgryzu, w której zęby są ustawione zbyt szeroko, tak że widoczne są tzw. luki,
  • Oszczędzanie zębów – Jest to wada zgryzu, w której zęby nie wyrzynają się pod dziąsłami pomimo prawidłowego rozwoju szczęki.

Obecnie leczenie ortodontyczne jest bardzo rozwiniętą dziedziną stomatologii. Nowoczesne techniki stosowane przez ortodontów mogą całkowicie wyeliminować wady zgryzu. Ich usuwanie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia zębów, które są bardziej podatne na próchnicę z powodu niewspółosiowości. Dzięki aparatom ortodontycznym wygląd Twojego uśmiechu może ulec radykalnej poprawie, a dokuczliwe skutki wad zgryzu mogą zostać wyeliminowane.