Jak działa krematorium dla zwierząt?

Jak działa krematorium dla zwierząt? Krematoria dla zwierząt pozwalają zgodnie z obowiązującym prawem obejść się ze zwłokami. Niedozwolone jest bowiem palenie ich we własnym zakresie czy chowanie w przydomowym ogródku – możemy jedynie pochować zwłoki w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu bądź właśnie oddać do krematorium. Jak dokładnie wygląda procedura palenia i kiedy można oddać zwierzę do krematorium?

Palenie indywidualne bądź grupowe

W krematoriach zwierzęcych palenie zwłok odbywa się indywidualnie bądź grupowo. Wiele zależy od tego, czy właściciele chcą następnie otrzymać prochy z powrotem, czy też pochować zwierzę w zbiorowej mogile. Ważnym aspektem jest też cena usługi – palenie indywidualne jest droższe, niż zbiorowe. Ciało zwierzęcia bądź zwierząt umieszczane jest w specjalnych komorach, a następnie poddawane paleniu w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku zwłok ludzkich. Następnie możemy odzyskać prochy w przypadku palenia indywidualnego, które właściciele chowają we właściwy sposób. Najprościej rzecz ujmując, krematorium dla zwierząt działa bardzo podobnie jak to, w których pali się ludzkie zwłoki. Tego typu punktów jest w całym kraju zdecydowanie mniej, natomiast z roku na roku z ich usług korzysta coraz więcej właścicieli zwierząt. Wynika to ze wzrostu świadomości społecznej – zwierząt nie można chować w dowolny sposób, a jedynie tak, jak dyktują to przepisy prawa. Możliwości są dwie – albo zwłoki spoczną na specjalnym cmentarzu dla zwierząt, albo zostaną spalone. Problem polega na tym, że cmentarzy dla zwierząt jest jeszcze mniej, niż profesjonalnych krematoriów. Liczba miejsc pochówku jest więc znacząco ograniczona.

Palenie w krematorium czy u weterynarza?

Jak działa krematorium dla zwierząt?
Jak działa krematorium dla zwierząt?

Wiele osób myli palenie zwłok zwierząt w profesjonalnym krematorium z procedurą, która ma miejsce w gabinetach weterynaryjnych, a właściwie na ich zapleczu. Owszem, w obu przypadkach mamy do czynienia z paleniem, jednak odbywa się ono w zupełnie innych warunkach. Schemat działania krematoriów już poznaliśmy, natomiast musimy mieć świadomość, że weterynarze palą zwłoki zwierząt razem z odpadami medycznymi. Muszą oni, zgodnie z prawem, pozbywać się owych odpadów w szczególny sposób – nie ma możliwości wyrzucenia ich na przykład do kosza na śmieci. Dla właścicieli zwierząt najczęściej nie do przyjęcia jest palenie zwłok pupila razem z odpadami, które produkowane są w gabinecie lekarskim. Skąd więc w ogóle taka możliwość? Otóż chodzi tutaj wyłącznie o koszty oraz możliwości logistyczne właścicieli. Jak wspomniano, krematorium dla zwierząt nie znajduje się w każdym mieście. Niektóre osoby mogą mieć problem w znalezieniu punktu, świadczącego tego typu usługi. Dużą rolę odgrywają również koszty, które w przypadku kremacji nie są niskie. Średnio za palenie zwłok w krematorium trzeba zapłacić od 500 do nawet 2000 zł, co jest naprawdę okrągłą sumą. Nie wszystkich stać na taki wydatek, niemniej jednak w dalszym ciągu muszą oni pochować zwierzę zgodnie z obowiązującym prawem. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie weterynarz.

Jakie dodatkowe usługi świadczą krematoria dla zwierząt?

Usługa palenia zwłok nie jest jedyną, jaka znajduje się w ofercie profesjonalnego krematorium dla zwierząt. Wręcz przeciwnie – z roku na rok tego typu miejsca poszerzają swoją ofertę. Przede wszystkim znajdziemy w niej opcję zorganizowania ostatniego pożegnania zwierzaka. Przyjmuje ono formę uroczystości prowadzonej przez konkretnego członka rodziny bądź mistrza. Trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, natomiast podczas niej wspominamy zwierzaka i czcimy jego pamięć. Coraz popularniejszą usługą jest również profesjonalne pakowanie zwłok. Niektórzy decydują się zamówić pamiątkowy album ze zdjęciami pupila. Inni powierzają krematorium nie tylko kwestię spalenia zwłok, ale również ich pochówku. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz budżetem, jakim dysponujemy. Podstawowa usługa nie jest zbyt droga, jednak jeśli dodamy do niej także dodatkowe, może okazać się, że wszystko będzie nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

W jakich godzinach pracuje krematorium dla zwierząt?

Wiemy już, jak działa krematorium dla zwierząt, jednak pozostaje pytanie, w jakich właściwie godzinach czynne są tego typu placówki? Otóż jest to kwestia indywidualna – najczęściej czynne są całodobowo bądź w godzinach porannych, popołudniowych oraz wieczornych, z wyłączeniem godzin nocnych. Co ważne, coraz więcej punktów świadczy usługi w dni wolne od pracy – weekendy oraz święta. Jest to duże udogodnienie dla tych, którzy chcieliby pożegnać się odpowiednio ze swoim pupilem, jednak nie mają takiej możliwości na przykład ze względu na inne obowiązki czy pracę. Pamiętajmy, że usługa świadczona w dzień wolny jest dodatkowo płatna. Reasumując, każde krematorium dla zwierząt świadczy podobne usługi, jednak może działać na innych zasadach. Jeśli przyjdzie nam z nim współpracować, najlepiej zadzwonić do konkretnego punktu i zapytać o warunki owej współpracy. Czasami podane są one również na stronach internetowych.