Kremy w piance do stóp – czy warto?

Skóra stóp wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Jest twarda, sucha i podatna na rogowacenie. Zaniedbanie jej higieny często skutkuje różnymi, nieestetycznymi zmianami, np. modzelami czy odciskami. W jej pielęgnacji stawia się przede wszystkim na odpowiednie nawilżenie i złuszczenie.

Tradycyjne kremy zwykle są nieco bardziej tłuste i ciężkie, dlatego też na rynku coraz częściej pojawia się ich lżejszy odpowiednik – krem do stóp w formie pianki. Czym się różni? Czy warto stosować krem do stóp w piance? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry na stopach?

Skóra stóp – dlaczego jest taka wymagająca?

Skóra na stopach z natury jest znacznie twardsza i grubsza, w porównaniu do innych miejsc na ciele. Dodatkowo, pod naciskiem i ciężarem, jeszcze bardziej zwiększa swoją grubość – wszystko w celach ochronnych. W związku z tym, czynniki takie jak np. zbyt ciasne obuwie lub nadwaga mogą sprzyjać intensywniejszemu rogowaceniu naskórka.

Proces rogowacenia dodatkowo nasila suchy i odwodniony naskórek. Dlatego też odpowiednie nawilżenie i odżywienie stóp ma tak ogromną rolę w utrzymaniu ich dobrej kondycji.

Jak wygląda pielęgnacja stóp?

Pielęgnacja stóp opiera się przede wszystkim na usunięciu zrogowaciałego naskórka i nawilżeniu skóry stóp. Kluczową rolę odgrywa systematyczność i dobór odpowiednich preparatów.

Kremy należy stosować codziennie, natomiast zrogowaciały naskórek wystarczy usuwać 2–3 razy w tygodniu. W tym celu najlepiej skorzystać z tarki lub frezarki, gdyż pumeks jest zbyt szorstki i może powodować odwrotny efekt – zwiększenie rogowacenia naskórka.

2–3 razy w tygodniu dobrze jest przeprowadzić pełny zabieg odżywczy dla stóp, tzw. SPA lub pedicure.

  1. Na początek warto zmiękczyć skórę – dzięki temu będzie ona łatwiejsza w opracowaniu i bardziej podatna na wchłanianie składników odżywczych. W tym celu wystarczy miska z ciepłą wodą i dodatkiem soli kuchennej. Stopy należy moczyć ok. 10 minut.
  2. Kolejnym krokiem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, wybraną przez siebie metodą.
  3. Następnie należy stopy dokładnie osuszyć i zaaplikować krem pielęgnacyjny.
  4. Dla wzmocnienia efektu warto założyć bawełnianie skarpety na całą noc.

Przy pielęgnacji skóry stóp, należy również pamiętać, że jest to obszar pełen gruczołów potowych, podatny na wilgoć i rozwój różnych infekcji, zwłaszcza grzybicy.

Dlatego też osoby z predyspozycją do nadmiernego pocenia się stóp, powinny w swojej pielęgnacji uwzględnić krem do stóp potliwych. Warto stosować również profilaktycznie przeciwgrzybiczy krem do stóp.

 

Krem do stóp – co powinien zawierać?

Kremy do stóp muszą zawierać przede wszystkim składniki nawilżające i złuszczające. Dzięki temu skóra jest odpowiednio zregenerowana i odżywiona. Dodatkowo, w kremach. np. dla potliwych stóp, poza składnikami nawilżającymi, muszą się znaleźć substancje zmniejszające potliwość, m.in. wyciąg z kory dębu czy szałwii.

Najbardziej pożądane składniki kremów do stóp to:

  • mocznik – to klasyk wśród substancji wchodzących w skład kremów do stóp. Ma nieocenione właściwości zmiękczające. W zależności od jego stężenia, efekt złuszczania jest delikatny bądź bardzo intensywny. W celach profilaktycznych, dla utrzymania dobrej kondycji skóry stóp, wystarczą kremy z zawartością od 5 do 15% mocznika;
  • alantoina – ma zdolność do zatrzymywania wody, dzięki czemu intensywnie nawilża. Wspiera odbudowę i regenerację naskórka;
  • gliceryna – działa zmiękczająco na naskórek. Dodatkowo ma właściwości nawilżające;
  • kwas salicylowy – ma właściwości nawilżające i regenerujące. Dodatkowo działa antybakteryjnie i ma zdolność do zatrzymywania wody w naskórku;
  • kwas hialuronowy – nawilża i zatrzymuje wodę w skórze.

Krem do stóp – jak wybrać najlepszy?

Dobry krem do stóp zawiera przede wszystkim jeden z wymienionych składników. Dobrze, jeśli jest wzbogacony o inne substancje, wspierające dodatkowo nawilżenie skóry (np. witamina A, E, olej z migdałów). Krem należy dopasować pod własne potrzeby. Jeśli skóra jest mało problematyczna, wystarczą tradycyjne preparaty.

W przypadku bardzo suchej i twardej skóry, warto sięgnąć po produkty z wyższym stężeniem mocznika, od 15 do 30%. Stopy podatne na pocenie się warto zaopatrzyć w dedykowany im krem.

Kremy dostępne są w różnych formach – maści, tradycyjnego, dosyć tłustego kremu czy kremu w piance. Wybór odpowiedniego zależy od własnych upodobań i potrzeb skóry stóp.

Krem do stóp w piance – czy warto?

Kremy do stóp w piance to dość innowacyjny produkt na rynku. Cechują się przede wszystkim bardzo lekką formą i szybkim wchłanianiem. Dodatkowo aplikacja kremów w piance jest niezwykle wygodna. Postać pianki daje przyjemne uczucie łagodzenia i ukojenia. Kremy w piance sprawdzą się u każdego, kto nie lubi ciężkiej i tłustej konsystencji, za to ceni sobie lekkość i szybką wchłanialność produktu.