W jaki sposób można pomagać starszym ludziom

W społeczeństwie, w którym żyjemy, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie prosi o pomoc, nie wyciąga ręki, a mimo to desperacko potrzebuje wsparcia. Dziś tysiące starszych ludzi potrzebuje wszelkiego rodzaju pomocy. Wiele osób starszych mieszkających samotnie potrzebuje pomocy – w pracach domowych, opiece medycznej itp. Potrzebują uwagi i towarzystwa. Seniorzy często zamykają się w sobie i wkrótce tracą motywację do robienia czegokolwiek. Aby tego uniknąć i przywrócić im zainteresowanie życiem i poczuciem indywidualności, niezbędna jest komunikacja, dobre warunki i odpowiednia opieka. Dlatego tak ważny jest kontakt z seniorami, aby dać im możliwość poczucia szacunku dla siebie.

W jaki sposób można pomagać starszym ludziom?

Seniorzy mieszkający z rodziną są często wyręczani przy trudnych pracach, czują się bardziej zaopiekowani i szczęśliwi. Zdarza się również, że stają się dla członków rodziny niewidzialni i to jest złe. Jak można im pomóc? Podanie posiłku, zrobienie prania to nie wszystko czego oczekują, oni pragną kontaktu, rozmowy, przytulenia. Wtedy wiedzą, że ich życie ma jeszcze sens i są potrzebni. Warto wyjść z osobą starszą na spacer do parku, do sklepu, aby mogła popatrzeć na kolorowe witryny a może kupić coś dla siebie.

Można zorganizować wieczór rodzinny w domu seniora, przy herbacie i ulubionym smakołyku seniora, to będzie dla niego jak gwiazdka z nieba, niebywałe szczęście. Czy to dużo? Aby starsi ludzie nie spędzali zbyt dużo czasu w bezruchu, można zachęcać ich do prostych ćwiczeń, nie będą odmawiać, jeżeli dzieci lub wnuki będą ćwiczyć razem z nimi. Warto razem powspominać, zrobić wspólnie obiad lub upiec ciasto, dzięki temu senior poczuje się pomocny. A to takie ważne w starszy wieku.

Zdrowy tryb życia osoby starszej która mieszka sama – jak jej pomóc?

Należy pamiętać, że przez całe życie można wpływać na swoje zdrowie. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć prawidłowo jeść i ćwiczyć. Ćwiczenia są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i można je wykonywać w domu. Bardzo korzystne jest również spacerowanie na świeżym powietrzu, najlepiej w ciągu dnia, przy naturalnym świetle dziennym. Światło dzienne ma pozytywny wpływ na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Czy samotnie mieszkająca babcia lub dziadek mogą być aktywni fizycznie? Oczywiście, jeżeli tylko pozwala im na to stan zdrowia. Młodzi ludzie korzystający z Internetu nie będą mieli problemu ze znalezieniem łatwych ćwiczeń, które mogą pokazać dziadkom i zmotywować ich do działania. Warto udać się do lekarza osoby starszej i uzyskać informacje o tym jaką aktywność fizyczną może uprawiać senior.

Ludzie starsi mieszkający samotnie, potrzebują pomocy w domowych pracach a wsparcia może udzielić nie tylko rodzina, ale również sąsiedzi. Powieszenie zasłon i firanek jest zbyt trudne dla nich a nawet niebezpieczne, dlatego w takich czynnościach należy wyręczać starszych krewnych. Wytrzepanie dywanów, bardziej dokładne sprzątanie mieszkania może przerosnąć możliwości seniora. Również przy większych zakupach, przyda się pomoc. Starsi ludzie mają również problemy w załatwianiu różnych spraw w urzędach, można udać się tam razem z nimi i zadbać o sprawną obsługę. Dostarczenie seniorowi świeżych warzyw i owoców będzie miało korzystny wpływ na jego zdrowie.

To tylko przykłady pomocy jaką można zaoferować bliskiej starszej osobie oraz obcej, ale również potrzebującej wsparcia. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że wraz z wiekiem zmienia się nie tylko ciało i mózg. Zmiany mogą zachodzić również w życiu społecznym. Rodzina i przyjaciele są ważną częścią życia człowieka. Wiele osób starszych doświadcza samotności i ważne jest, aby mieć przyjaciół, z którymi można spędzać czas.

Pomoc starszym ludziom w domach opieki

To nieuniknione zjawisko: niektórzy pozostają bez bliskich, osłabieni i nie mogą pomóc sobie sami, niektórzy mają krewnych, którzy wyjechali do innego miasta, albo brakuje im przestrzeni życiowej i możliwości opieki nad osobą starszą. Czym jest życie w domu spokojnej starości? To dach nad głową, śniadanie-obiad-kolacja, zajęcia grupowe, opieka medyczna i towarzystwo ludzi w podobnym wieku. Wiele osób starszych mieszkających w domach opieki nie tylko pozostaje poza życiem, przestają istnieć dla świata zewnętrznego. Żyją gdzieś tam, często zapomniani, samotni i zupełnie pozbawieni uwagi. Jak można im pomóc?

Główne problemy osoby starszej w domu opieki to samotność i czas wolny, którego nie ma czym zająć. Spacerowicze mają możliwość wyjścia do ogrodu lub na świetlicę, aby obejrzeć program telewizyjny. Oczywiście hobby nie jest zabronione w domu opieki, a wśród dziadków są prawdziwi rzemieślnicy. Szczególnie ważne jest danie mieszkańcom domu opieki możliwości kreatywności i wyrażania siebie, aby mózg pracował, ponieważ po tylu latach przymusowej bezczynności starsi ludzie tracą nawyk myślenia i robienia czegokolwiek. Opiekunowie potrafią pracować z osobami starszymi, które z entuzjazmem zaczynają tworzyć, przygotowują się do nowych działań i prezentują swoje prace na wystawach.

Rodzina nawet bardzo zapracowana powinna znaleźć czas, aby odwiedzić seniora w domu opieki, porozmawiać z nim, przywieść soki, owoce. Osoba starsza jest spragniona informacji o życiu rodziny, o tym co się u nich zmieniło, jak uczą się wnuki, czy są zdrowe. Wspólne spędzenie czasu, pospacerowanie po ogrodzie w domu opieki, potrzymanie za rękę to więcej niż przyniesiona najsmaczniejsza czekolada.Tak okazanie zainteresowania, ciepła, zapytanie o samopoczucie są bardzo ważne. Dom dla osób starszych organizuje różne imprezy rozrywkowe, w których mogą uczestniczyć również członkowie rodziny. Warto spędzić ten czas wspólnie, cieszyć i śmiać się razem, aby senior, gdy zostanie sam mógł wracać wspomnieniami do tych chwil.