Wybór deski do wakesurfingu

Sporty wodne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Miejscowości nadmorskie i jeziora przeżywają latem prawdziwe oblężenie. Latem pogoda sprzyja uprawianiu sportów wodnych – woda przyjemnie chłodzi w czasie upału. Sporty wodne z wykorzystaniem deski zaliczają się do najpopularniejszych aktywności nad wodą. Jest ich kilka rodzajów. Emocje i zabawa na całego towarzyszą wakesurfingowi. Do jego uprawiania nie potrzeba wiele- wystarczy deska do wakesurfingu. Jak wybrać najlepszą deskę?

Wakesurfing – zabawa dla każdego

Wakesurfing polega na tym, że jeździec jedzie za łodzią, ale bez ciągnięcia lin https://nafali24.pl/deski-waksurfowe. Korzysta z fali wytworzonej przez łódź, na której może wykonywać swoje popisowe triki. Każde wejdzie do wody to nowe przeżycia i niezapomniane chwile. W wakesurfingu najważniejsze jest to, że nie trzeba wyjeżdżać do kraju znajdujących się nad oceanem, aby korzystać z cudownych fal i stanowić jedność z wodą. Nad morzem, na Mazurach i nad każdym większym jeziorem można uzyskać doskonałe warunki do uprawiania tego sportu – fale wytwarza łódka. Dlatego wakesurfing to sport dla każdego, kto chce poczuć adrenalinę i uwielbia sporty wodne.  Nauczyć się go mogą nawet dzieci i młodzież. Prowadzone są dla nich specjalne szkolenia, na których doświadczeni instruktorzy uczą zasad i podstawowych trików. Potrzebna jest jedynie deska do wakesurfingu.

Jak wybrać deskę do wakesurfingu?

W tym sporcie najważniejsza jest deska do wakesurfingu.  Można ją wypożyczyć przy akwenach, które organizują aktywność wodną z zakresu wakesurfingu. Jest to rozwiązanie krótkoterminowe i polecane osobom, które chcą spróbować swoich sił i sprawdzić, czy powyższy sport i odpowiada. Wypożyczanie deski ma jedną zaletę – można przetestować różne deski i podjąć decyzję o zakupie, tego rodzaju, który najlepiej pasuje użytkownikowi.  Osoby, które podjęły decyzję, aby wakesurfing był częścią ich wodnej letniej przygody i pokochały ten sport, powinny kupić sobie deskę.  Najważniejsze jest to, aby deska do wakesurfingu była dopasowana do postury, stylu jazdy i umiejętności użytkownika. Oferta tego sprzętu jest różnorodna. Omawiany sport wymaga doskonałego balansu ciałem, dobrej jakości deski i sporych umiejętności.  Sklepy nie dają możliwości testowania desek. Jednak osoba, która wcześniej wypożyczała deski do wakesurfingu, doskonale wie, co jest dla niej najlepsze i zwykle nie ma problemów z wyborem sprzętu odpowiedniego do swoich potrzeb.  Rozmiar deski powinien odpowiadać sylwetce i wadze użytkownika. Za mała deska może się podtapiać. Jej sterowność jest niższa, co może doprowadzić do utraty kontroli nad sprzętem. Deska za duża zmniejszy pole manewru, co utrudni wykonywanie trików i obrotów. Pływanie na za dużej desce jest męczące. Aby ułatwić wybór sprzętu, producenci przedstawiają tabelę rekomendowanych rozmiarów.

Umiejętności a rodzaj deski

Doświadczeni wakesurferzy radzą, aby dobierać deskę do wakesurfingu odpowiednią dla obecnych umiejętności, a nie dla wymarzonych celów. Deska dla początkujących, choć nie pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych ewolucji, to wybacza wiele błędów i jest odpowiednia do nauki sportu. Deski do wakesurfingu dla zaawansowanych wymagają posiadania określonych umiejętności. Kolejnym ważnym kryterium wyboru deski to styl jazdy https://nafali24.pl/akcesoria-odziez.  Deski twin-tip  są zaokrąglone na obu końcach i przypominają deskorolki. Deski typu singletip mają jeden koniec kwadratowy ułatwiający jazdę z jedną stopą znacznie wysuniętą do przodu. Deska powinna być wytrzymała i wykonana solidnie. Dobrej jakości sprzęt może służyć wiele lat, zapewniając właścicielowi niesamowite przeżycia. W wyborze deski mogą pomóc profesjonaliści, np.: instruktorzy wakesurfingu lub osoby prowadzące wypożyczalnię takiego sprzętu.

Polecamy:

Kilka zasad wakesurfingu

 Pierwsza jej faza jazdy za łodzią wymaga trzymania liny z chwytakiem przymocowanej do motorówki. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości należy puścić linę i poruszać się  po  kilwaterze niczym na fali.  W pierwszym etapie pływania najtrudniejsze jest wstanie do samodzielnego pływania na desce. Wymaga to niesamowitego balansu, ale i sporych umiejętności połączonych z dobrą, dopasowaną do użytkownika deską do wakesurfingu. Pływający siedzi w wodzie z nogami opartymi na desce. Najpierw trzeba docisnąć stopy do deski, tak aby łódź zaczęła podciągać pływaka. Należy ugjąć kolana, przyjąć przykucną pozycję, opierając się o linę. Dzięki temu ciężar ciała zostanie przeniesiony na deskę do wakesurfingu i może wstać. Po wstaniu należy puścić linę. Wakesurfer musi stać na desce prosto i nie może zginać talii. Zmiana sposobu obciążania stóp pomaga w kontrolowanie prędkości podczas wakesurfingu. Przednia stopa staje się pedałem gazu.  Aby przyspieszyć, naciska się przednią stopę. Zwolnienie prędkości uzyskuje się przez przeniesienie większego ciężaru na tylną stopę. 

Dobrej jakości deska pozwala na wykonywanie zróżnicowanych trików i obrotów. Najważniejsze, żeby była dopasowana do potrzeb użytkownika. Wakesurfing jest sportem, którego podstaw można się nauczyć w ciągu kilku lekcji. Zapewnia dużą dawkę radości i adrenaliny.