Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Nie da się nie zauważyć, że ilość pracowników z Ukrainy zatrudnionych w Polsce rośnie z każdym rokiem. Zazwyczaj pracują oni w rolnictwie, budownictwie oraz jako pomoc domowa. Z pewnością warto ich zatrudniać i jest ku temu wiele powodów. Ale jak to zrobić legalnie?

Zarobki pracowników z Ukrainy

Nie da się ukryć, że pracownicy z Ukrainy zarabiają mniej, niż Polacy, nawet jeśli są zatrudnieni na tych samych stanowiskach. Wynika to z tego, że średnia pensja na Ukrainie to zaledwie 800 złotych, więc przyjeżdżając do Polski, nie mają oni dużych oczekiwań. Z badań wynika, że zazwyczaj płacimy im od 2000 do 3000 złotych, w zależności od tego w jakiej branży działamy. Często jest jednak tak, że oprócz pensji, dostają oni różne dodatki takie jak zakwaterowanie czy wyżywienie. 

Wszystkie dodatkowe koszty pokrywa pracodawca, ale nie są to duże wydatki. Często za kwaterę pracowniczą płacimy zaledwie 15-20 złotych za dobę, a ten wydatek możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, często decydujemy się na to, żeby zafundować naszym pracownikom kurs języka polskiego. Dzięki temu współpraca z nimi staje się łatwiejsza, bo coraz bardziej asymilują się do naszej kultury. Koszt takiego kursu w grupie będzie nas kosztował około 1000-1500 złotych za semestr, ale szkoły językowe bardzo często oferują różne promocje dla firm.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy, którzy chcą pracować na stałe w Polsce, będą musieli postarać się o pozwolenie na pracę. Jednak jeśli dana osoba nie ma takiego dokument, dalej możemy ją zatrudnić, ale tylko na 6 miesięcy w roku.

Oprócz tego, pracownicy z Ukrainy mogą też starać się o zezwolenie na pracę sezonową. Mając taki dokument, będą mogli pracować w rolnictwie lub turystyce przez 9 miesięcy w roku. Jeśli chcemy uzyskać takie pozwolenie, będziemy musieli złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie pracy. W takim formularzu będziemy musieli podać wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar pracy i rodzaj umowy. Złożenie takiego wniosku będzie nas kosztować 30 złotych. Zatrudniając pracownika na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, będziemy musieli przedstawić mu umowę w tłumaczeniu na jego język i przestrzegać tych samym przepisów, które obowiązują nas, kiedy zatrudniamy Polaka.

Jeśli chodzi o prace niesezonowe, pracownicy z Ukrainy mogą być zatrudnieni przez 6 miesięcy w roku. Żeby zatrudnić kogoś na takich zasadach, będziemy musieli uzyskać odpowiednie oświadczenie, które możemy dostać w urzędzie pracy. Dane, które będziemy musieli podać będą takie same, jak w przypadku pracy sezonowej i również będzie trzeba zapłacić 30 złotych. Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy musieli poinformować urząd pracy o tym, że pracownik został zatrudniony i zawrzeć z nim odpowiednią umowę przetłumaczoną na jego język.

Oprócz tego, możemy też zatrudniać pracowników z Ukrainy na stałe, ale wtedy będziemy potrzebowali już pozwolenia na pracę. Możemy poprosić o to naszego pracownika albo załatwić to sami, składając wniosek o zezwolenie na pobyt w Polsce i pracę. Obecnie przepisy, które obowiązują Ukraińców są znacznie prostsze, niż były w przeszłości. Oznacza to tyle, że nie będziemy musieli przeprowadzać testu rynku pracy. Ważne jest też to, że nawet kiedy jeszcze czekamy na rozpatrzenie wniosku, dany obcokrajowiec może już dla nas pracować na umowie o pracę.

Jak widać, zatrudnienie pracowników z Ukrainy wcale nie jest trudne, a nasze przepisy ciągle się zmieniają, żeby ten proces jeszcze ułatwić. Wynika to z tego, że obecnie ponad 85% pracowników zatrudniających się w Polsce z zagranicy pochodzi właśnie z Ukrainy. 

Dlaczego warto zatrudniać Ukraińców?

Jest ku temu wiele powodów, a do najważniejszych należą:

  • Pracownicy z Ukrainy naprawdę chcą pracować. Mają oni dużo motywacji i uchodzą za najbardziej pracowity naród. Wynika to z tego, że przyjeżdżają oni do Polski w celach zarobkowych, więc zrobią wszystko, żeby faktycznie się dorobić. Dlatego bardzo łatwo będzie ich przekonać do tego, żeby przychodzili do pracy w weekendy i święta. Co więcej, bardzo często będą oni chcieli brać nadgodziny. Zazwyczaj okazuje się, że Polacy nie są tak skłonni do pracowania po godzinach. 
  • Koszty, jakie generują pracownicy z Ukrainy są stosunkowo niskie. Wynika to z tego, że ich zarobki w ojczyźnie są bardzo niskie, bo wynoszą zaledwie 800 złotych na miesiąc. W związku z tym, to, co jesteśmy w stanie zaoferować im w Polsce to naprawdę dużo. Dlatego też nie będą oni specjalnie wymagający jeśli chodzi o wypłaty. Nie da się ukryć, że Polak na tym samym stanowisku będzie chciał zarabiać znacznie więcej.
  • Porozumienie się z nimi jest bardzo łatwe. Chociaż na pierwszy rzut oka może na to nie wyglądać, nasze języki są bardzo podobne. Dzięki temu, porozumienie się z takim pracownikiem nie powinno sprawić nam problemu.

Co więcej, zatrudnienie pracowników w Ukrainy https://apsprofitpolska.pl obecnie jest bardzo proste, a zapewne z upływem lat będzie stawało się jeszcze łatwiejsze. Zdecydowanie pracownicy z Ukrainy są w stanie pomóc naszemu biznesowi.