Jak wybrać formę finansowania mieszkania?
Zebranie funduszy na nowe mieszkania jest dla większości rodzin bardzo dużym wyzwaniem. Często nie jest to wręcz możliwe bez wsparcia się finansowaniem zewnętrznym, takim jak kredyt w banki. Udając się do biura sprzedaży u dewelopera, bardzo często można spotkać się z ofertami finansowania nieruchomości z firm, które współpracują z deweloperem. Czasem będą to korzystne oferty, jednak warto przed rozmową z przedstawicielem handlowym mieć już pewne rozeznanie w tej kwestii.
Kupno mieszkania za gotówkę
Zakup mieszkania ( https://nieruchomosci.sytek.pl/property-feature/mieszkania-w-kamienicach/ ) za gotówkę jest oczywiście najbardziej wygodną opcją. Trzeba jednak brać pod uwagę, że na taki luksus może pozwolić sobie tylko niewielka część społeczeństwa. Dostępnych jest wiele danych na ten temat, które pochodzą z różnych źródeł, ale mówi się, że nawet dziewięćdziesiąt procent nieruchomości jest finansowana za pomocą różnych produktów finansowych. Dotyczy to zarówno nowych mieszkań od deweloperów, jak i budowanych domów metodą gospodarską.
Osoby, które nie dysponują odpowiednią kwotą gotówki, aby kupić mieszkanie, często martwią się, że deweloper nie będzie chciał z nimi rozmawiać. Jest to błędne założenie, gdyż dewelopera nie interesuje forma finansowania transakcji, a jedynie to, aby dostał pieniądze na konto. To, że klient kupuje mieszkanie za pieniądze uzyskane z kredytu, nie wpływa w żaden sposób na atrakcyjność klienta dla dewelopera. Co więcej, wiele firm zajmujących się budową i handlem mieszkaniami, ma podpisane umowy z bankami oraz instytucjami finansowymi, na mocy których pośredniczą w sprzedaży produktów finansowych takich jak kredyty. To oznacza, że zakup mieszkania na kredyt wzięty w instytucji finansowej, za pośrednictwem biura sprzedaży dewelopera jest dla niego nawet korzystniejsze, gdyż uzyska on dodatkową prowizję na sprzedaż produktu finansowego.
Dostępne formy kredytu Mieszkaniowego
Większość kredytów, które są stosowane do sfinansowania inwestycji w mieszkanie to kredyty hipoteczne. Oznacza to, że kupując nieruchomość, bank zostaje jej współwłaścicielem. Klient staje się w pełni właścicielem dopiero wtedy, gdy spłaci całość zobowiązań wobec instytucji finansowej. Przeważnie jest to jedyna dostępna forma kredytowania, gdyż wiele osób nie posiada innych form zabezpieczenia. Jeśli jednak ktoś posiada jakiś majątek, może jako zabezpieczenie wprowadzić jego elementy, takie jak na przykład inne nieruchomości. To sprawia, że zdolność kredytowa znacząco rośnie. Nie posiadając jednak innego majątku, można poszukać osoby, która stanie się żyrantem, czyli osobą trzecią, która będzie współodpowiedzialna za zobowiązania finansowe wobec banku. Taki manewr jest stosowany przeważnie wtedy, gdy osoba ubiegająca się o kredyt nie posiada odpowiednio wysokich dochodów, które satysfakcjonowałyby bank.
Nie można również zapomnieć, że istotną rolę gra również wysokość wkładu własnego w nieruchomość. Wiele banków oferuje kredyty od 0% wkładu własnego, ale większość mimo wszystko oczekuje przynajmniej 10% procent całej ceny mieszkania. Dysponując jakimkolwiek wkładem własnym, ma się również szansę na lepszą ocenę zdolności kredytowej, nawet abstrahując od wysokości raty kredytu, w stosunku do uzyskiwanych dochodów.
Co wpływa na zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Udając się do dewelopera, warto wcześniej przeanalizować, na jaki kredyt można teoretycznie liczyć, gdyż to znacząco zawęzi zakres poszukiwań, jeśli chodzi o parametry nieruchomości. Podstawowym czynnikiem, który ma najistotniejsze znaczenie dla oceny zdolności kredytowej, jest oczywiście wysokość dochodów. Im większe dochody, tym większa zdolność kredytowa, jednak trzeba brać pod uwagę to, że nie same dochody są brane pod uwagę, ale również ich pochodzenie. Osoby zatrudnione na umowę o pracę są uznawane za stabilniejsze finansowo, co sprawia, że są preferowane przez banki, w stosunku do osób, które posiadają dochody na tym samym poziomie, ale wynikające z umowy zlecenie lub samozatrudnienia.
Bardzo często spotyka się także w algorytmach służących do oceny zdolności kredytowej formuły, które uzależniają potencjalną zdolność do rzetelnego wywiązywania się ze swoich zobowiązań w kontekście wykonywanego zawodu. W praktyce oznacza to, że przedstawiciele zawodów cieszących się większą estymą na rynku pracy, takich jak lekarze lub prawnicy, będą ocenienie o wiele lepiej, niż przedstawiciele mniej uznanych profesji.
Pośrednictwo w uzyskaniu kredytu przez deweloper
Po udaniu się do kilku banków w celu zapoznania się z ich ofertą kredytową, warto później udać się również do biura sprzedaży dewelopera, które często prowadzi sprzedaż kredytów na własną rękę, w porozumieniu z bankami. Często bywa tak, że decydując się na wzięcie kredytu poprzez pośrednika nieruchomości z https://sardynianieruchomosci.pl/, można uzyskać o wiele lepsze warunki kredytowania. Biorąc pod uwagę fakt, że nabywa się wtedy u dewelopera zarówno mieszkanie, jak i produkt finansowy, można wynegocjować lekki rabat, gdyż deweloper i tak uzyska dodatkową prowizję za sprzedaż kredytu.