Jak pokonać alkoholizm? Alkoholizm w XXI wieku to bardzo powszechne zjawisko. Pomimo tego, że ceny za tego typu substancje regularnie wzrastają, to jednak nadal Polacy nie rezygnują z napojów wyskokowych. Niestety jest to dość poważny problem, bowiem takie uzależnienie przynosi negatywne skutki. Dlaczego uzależnieni nie szukają pomocy? Czy leczenie alkoholizmu samemu jest możliwe? W jaki sposób możemy skutecznie leczyć się w domu? Co robić, jeśli uzależnienie jest dla nas zbyt silne i nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Dlaczego uzależnieni nie szukają pomocy?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak to jest możliwe, że osoby uzależnione nie widzą problemu i nie wybierają się na prywatną terapię alkoholową. Dla nas z pewnością jest to dość dziwne zjawisko, jednak musimy wcielić się w drugą stronę. Kiedy nadużywamy alkoholu, wówczas często prowadzi to do uzależnienia. To z kolei w późniejszym okresie przeradza się w niebezpieczną chorobę. Alkoholik nie tylko pogarsza swój stan zdrowotny, ale również niszczy swoją karierę zawodową czy też rujnuje życie rodzinne. Zdecydowana większość osób nie szuka wsparcia, a ośrodek dla alkoholików jest według nich bezużyteczny.
Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim alkoholicy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są chorzy. Dodatkowo nie widzą oni negatywnych konsekwencji nadużywania napojów wyskokowych. Wierzą, że sprzyjające okoliczności będą w zupełności wystarczające, aby sytuacja uległą poprawie. Osoby uzależnione od alkoholu boją się często diagnozy. Wiedzą, że jeśli uzależnienie zostanie zdiagnozowane, wówczas konieczne okaże się zaprzestanie pica. Warto wspomnieć o lękiem przed krytyką, a także przed odrzuceniem społecznym. Wielu alkoholików nie wierzą już w sukces terapii, a dodatkowo nie wiedzą, w jaki sposób wygląda terapia alkoholowa. Strach przed nieznanym jest niejednokrotnie paraliżujący, w konsekwencji omijamy ośrodek leczenia alkoholizmu.
Czy leczenie alkoholizmu samemu jest możliwe?
W kraju powszechne są stereotypy, że alkoholik to osoba z marginesu społecznego. Niestety skutecznie zniechęca to do tego, aby przyznać się do problemu, natomiast poproszenie o pomoc jest dla takiej persony czymś bardzo trudnym. Wiele uzależnionych osób myśli, że jest w stanie odpowiednio się zmobilizować i odstawić picie na własną rękę. Czy jest to jednak możliwe? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odstawienie alkoholu to jeden z najbardziej istotnych etapów w walce o zaprzestanie picia.
W praktyce jednym z najtrudniejszych kroków jest przyznanie się do uzależnienia. Jeśli chcemy leczyć się samodzielnie, wówczas oznacza to, że przełamaliśmy się przed samym sobą. W konsekwencji oznacza to, że chcemy dokonać zmian i zdaliśmy sobie sprawę z tego, że mamy problem. Jest to bardzo dobry znak, że terapia alkoholowa może być rozpoczęta. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że największym problemem uzależnienia nie jest sama chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek lub po piwo. Kluczowe znaczenie mają emocje, które skłaniają do takiego zachowania. W trosce o własny komfort warto zdecydować się na profesjonalną pomoc, jeśli czujemy, że alkoholizm jest dla nas zbyt poważanym problemem.
W jaki sposób skutecznie leczyć się w domu?

Alkoholizm to choroba nieuleczalna. To czy terapia będzie skuteczna zależy przede wszystkim od umiejętności, które są niezbędne do życia w trzeźwości. Śmiało możemy porównać chorobę alkoholową schizofrenii czy też do nowotworu. Po leczeniu komórki rakowe nie mogą atakować narządów, co umożliwia powrót do normalnego życia.
Pomimo wszystko istotne jest, aby regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Jeśli ośrodek leczenia alkoholizmu zaleci nam spożywanie leków – musimy w taki sposób postępować. Wcześniej wspomniana sytuacja podobna jest w przypadku niepijącego alkoholika. Musi on posiadać determinację, jednocześnie rozpocząć pracę nas sobą, aby zaprzestać sięgania po napoje wyskokowe. Dość powszechny problemem są stosunkowo silne objawy głodu alkoholowego. Możliwe jest ich złagodzenie, jeśli leczenie uzależnień od alkoholu będzie postępować w sposób prawidłowy.
Zobacz jak wspomóc terapię alkoholową z https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/
Co robić, jeśli uzależnienie jest bardzo silne?
Alkoholizm to choroba, która powinna być leczona możliwie najszybciej. Postępujące uzależnienie może prowadzić do marskości wątroby, a to z kolei może spowodować śmierć. Alkoholik musi zaakceptować fakt, że nim jest. Jeśli będzie chciał walczyć z nałogiem, wówczas musi otrzymać odpowiednie wsparcie od najbliższych osób. Dodatkowo w zdecydowanej większości przypadków ważna jest fachowa pomoc. Przykładowo godny uwagi jest prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. Cały proces następuje nie tylko z pomocą doświadczonych psychologów, ale często możemy liczyć na wsparcie farmakologiczne, które może okazać się strzałem w dziesiątkę. Alternatywnym rozwiązaniem są zebrania Anonimowych Alkoholików- grupa ludzi, która połączona jest wspólną walką będzie jeszcze bardziej trwała.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |
![]() |
![]() |
![]() |