Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?

Leczenie uzależnień od leków może przybierać różne formy. W niektórych przypadkach wystarczające będzie leczenie ambulatoryjne, a w innych konieczna będzie terapia w ośrodku zamkniętym. Jak jednak powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej zapobiegać uzależnieniom niż je leczyć. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie są symptomy uzależnienia od leków nasennych. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przebiega terapia tego rodzaju problemu. Okazuje się, że jest ona żmudna i wymagająca, ale może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od leków nasennych?

Warto wiedzieć, że w uzależnienie od leków może popaść tak naprawdę każdy. Istnieją jednak pewne czynniki predysponujące do rozwoju uzależnienia. Przede wszystkim, na uzależnienie od leków narażone są osoby, które walczą z zaburzeniami snu różnego rodzaju. Jeżeli więc cierpimy na bezsenność czy wybudzenia ze snu, prędzej czy później sięgniemy po wsparcie farmakologiczne. Niestety, wówczas istnieje pewne ryzyko uzależnienia. Oczywiście, jeżeli będziemy korzystać z leków rozsądnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, ryzyko rozwoju uzależnienia jest stosunkowo niewielkie. Trzeba również pamiętać, że pewne znaczenie mają także czynniki genetyczne. Na czynniki genetyczne nie mamy jednak wpływu. Ponadto, na uzależnienia bardzo często narażone są osoby z natury nerwowe i lękliwe.

W jaki sposób objawia się uzależnienie od leków nasennych?

Zanim odwiedzimy centrum psychoterapii i leczenia uzależnień, warto zdać sobie sprawę z tego, czy przejawiamy objawy uzależnienia. Jak się okazuje, symptomów mogących świadczyć o uzależnieniu jest całkiem sporo. Przede wszystkim niepokojącym objawem jest częstsze niż zaleca lekarz sięganie po lek. Może to świadczyć o rozwijającej się tolerancji. Leki nasenne zaleca się zazwyczaj do krótkotrwałego stosowania. Przedłużające się stosowanie leków nasennych jest więc wyjątkowo problematyczne. Jeżeli odstawimy nagle lek, od którego jesteśmy uzależnieni, mogą pojawić się bardzo przykre objawy mogące świadczyć o rozwoju zespołu abstynencyjnego. Może pojawić się uciążliwy ból głowy, a także nudności czy drżenie rąk. Wreszcie, może pojawić się także drażliwość oraz nerwowość. Jeżeli dostrzeżemy przykre symptomy, konieczny może okazać się odwyk lekowy.

W jakich przypadkach leczenie ambulatoryjne wystarczy?

Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym z powodzeniem można będzie prowadzić leczenie ambulatoryjne. W wielu przypadkach ma ono szansę być bardzo skuteczne. Na czym polega tego rodzaju terapia? W większości przypadków konieczny jest regularny kontakt zarówno z psychiatrą, jak i psychoterapeutą. Doskonale byłoby w pierwszej kolejności udać się właśnie do psychiatry. Będzie mógł przeprowadzić on odpowiednią diagnostykę i w razie potrzeby zalecić leczenie farmakologiczne. Nie sposób nie zauważyć, że najważniejszą rolę odgrywa psychoterapia. Powinna się ona odbywać minimum raz w tygodniu, ale może odbywać się także nieco częściej. Leczenie ambulatoryjne jest wskazane w szczególności wówczas, gdy problem związany z uzależnieniem nie jest drastycznie poważny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na terapię uzależnień w ramach NFZ trzeba czasami bardzo długo czekać. Alternatywą dla psychoterapii w ramach NFZ jest oczywiście terapia prywatna. Prywatne centrum psychoterapii także nie może narzekać na brak pacjentów, ale czas oczekiwania na wolne miejsce jest zazwyczaj zdecydowanie krótszy. Nie wolno jednak zapominać o tym, że psychoterapia prywatna generuje całkiem spore koszty. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza jeżeli mamy problem z płynnością finansową.

Kiedy konieczny będzie ośrodek zamknięty?

Ambulatoryjne leczenie uzależnień od leków nasennych nie zawsze okazuje się wystarczające. W wielu przypadkach należy odwiedzić zamknięty ośrodek leczenia. Możemy korzystać zarówno z tych państwowych, jak i prywatnych. Oczywiście warunki bytowe w ośrodkach prywatnych są nieporównywalnie lepsze niż te panujące w ośrodkach państwowych. Warto mieć jednak na uwadze to, że leczenie w ośrodku prywatnym generuje niemałe koszty. Nie każdy może sobie więc na nie pozwolić. Jak zaś przebiega leczenie uzależnień od leków nasennych? Pierwszym i jednym z najważniejszych etapów jest oczyszczenie organizmu z substancji, która powoduje uzależnienie. Konieczne jest więc przeprowadzenie detoksu. Jest to dla większości pacjentów wyjątkowo nieprzyjemny oraz bolesny proces. Na szczęście możliwe jest jednak przejście przez niego przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Na pewno dobrze byłoby wiedzieć, że detoks to jedynie etap wstępny. Konieczne są także konsultacje psychiatryczne oraz psychoterapia. Psychoterapia indywidualna to jednak nie wszystko. Powszechna jest również psychoterapia grupowa. Dzięki niej możliwe jest również wzajemne wsparcie osób uzależnionych. Trzeba także mieć świadomość tego, że leczenie w ośrodku zamkniętym trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Najczęściej czas trwania terapii wynosi od pół roku do nawet roku.