Jak wyliczyć OCP
Jak wyliczyć OCP – każdy kierowca ma świadomość tego, że kiedy prowadzi samochód, to nie wystarczy mieć tylko i wyłącznie prawo jazdy. Trzeba mieć również spełnione inne wymagania. Do tych innych wymagań przede wszystkim należy oczywiście przegląd techniczny samochodu, który jest oczywiście aktualny oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. OC jest to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Dodatkowo kierowcy mogą wykupić sobie nieobowiązkowe ubezpieczenie AC, które jest to ubezpieczeniem tak naprawdę działającym w taki sposób, że kierowca, wykupując to ubezpieczenie, zabezpiecza siebie oraz swój pojazd, na wypadek na przykład kolizji, którą sam spowoduje. Innymi słowy, wtedy, kiedy mamy tylko i wyłącznie ubezpieczenie OC, to ubezpieczamy innych kierowców na wypadek, gdybyś to my popełnili błąd w trakcie jazdy, natomiast ubezpieczenie AC, chroni przede wszystkim nas. Jeżeli zakładamy firmę przewozową, to musimy mieć świadomość tego, że oprócz ubezpieczenia obowiązkowego OC, przeglądu technicznego oraz tego, aby kierowcy, którzy będą w tej naszej firmy jeździć, mieli odpowiednie uprawnienia, to będziemy musieli najprawdopodobniej kupić ubezpieczenie OCP przewoźnika. Co to jest? Jaka jest stawka? Jak wyliczyć OCP?
Co to jest ubezpieczenie OCP?
Ubezpieczenie OCP jest to coś w rodzaju OC tyle, że jeżeli mamy je wykupione, to nie ubezpieczamy pojazdu, tylko ubezpieczamy towar, który tym pojazdem przewozimy, na wypadek na przykład kradzieży, zniszczenia lub w niektórych przypadkach, możemy również ubezpieczyć ładunek, na wypadek opóźnienia w dostawie. Jak wspomniano, ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, przede wszystkim dlatego, że coraz większa liczba klientów firm przewozowych, wymaga posiadania takiego ubezpieczenia. Założenie, dlaczego tak jest dość proste.
Przede wszystkim, kiedy prowadzimy firmę przewozową, to oczywiście najczęściej podpisujemy różnego rodzaju dokumenty, w których to zobowiązujemy się odpowiadać za powierzony nam ładunek, a co za tym idzie, w przypadku jego zniszczenia bądź uszkodzenia, musimy pokryć szkodę, która powstała. Jednak bardzo często sama szkoda na materiale, który przewozimy, to nie jest wszystko, ponieważ na przykład, jeżeli fabryka produkuje części samochodowe i wysyła je do innej fabryki, to jeżeli na przykład towar ulegnie zniszczeniu, to oprócz kosztów, które wynikają z samego zniszczenia ładunku, dochodzą jeszcze koszty na przykład postoju fabryki, do której te części miały dotrzeć. Koszty te są naprawdę wysokie i bardzo często zdarza się, że firma transportowa nie ma możliwości w rzeczywistości takich kosztów pokryć, lub wiąże się to niemalże z jej bankructwem. Z tego to powodu dochodzi do sytuacji, kiedy to zarówno firma przewozowa idzie “z torbami”, a dodatkowo jej klient i tak nie dostaje stuprocentowej rekompensaty, dlatego klienci firm przewozowych, coraz częściej wymagają od nas, abyśmy posiadali ubezpieczenie OCP.
Poznaj także:
- ocp przewoźnika koszt https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- ubezpieczenie oc firma https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
Ile kosztuje ubezpieczenie OCP przewoźnika?
Bardzo często w takiej sytuacji oczywiście pojawia się pytanie, ile może kosztować takie ubezpieczenie lub jak wyliczyć OCP? Inne pytanie jest takie, czy są to koszty, które na przykład realnie wpłyną na to, że będziemy na przykład klientom liczyć sobie wyższe stawki za transporty. Odpowiedź nie jest wprost jednoznaczna, ponieważ w zależności od wielu czynników, ubezpieczenie OCP będzie większe lub będzie mniejsze.
Powiedzmy sobie zatem, co ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OCP. Jeden z podstawowych parametrów, który jest uwzględniany podczas wyliczenia składki OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/warminsko-mazurskie/, jest to wielkość przychodów firmy, która wynika bezpośrednio z przeprowadzonych transportów. Im wyższy taki dochód wykazujemy, tym nasza składka będzie większa. Wynika to przede wszystkim z takiego założenia, że jeżeli wykazujemy duże dochody, to najprawdopodobniej przeprowadzamy dużą ilość transportów, co jest związane z większym ryzykiem tego, że przy którymś z tych transportów, towar może ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu.
Kolejną kwestią jest ilość pojazdów, jakie są w naszej firmie, ponieważ każdy pojazd będzie musiał zostać ubezpieczony indywidualnie. Tutaj zależność jest znowu odwrotna. Im więcej pojazdów będziemy chcieli ubezpieczyć, tym jednostkowo za każdy pojazd będziemy mieli policzoną niższą stawkę. Kolejny czynnik, który może wpływać na wysokość składki ubezpieczenia OCP, to zasady podobne jak w przypadku zwykłego ubezpieczenia OCP. Im dłużej takie ubezpieczenie wykupujemy i czym mniej z niego korzystamy, tym stawki są dla nas niższe, ponieważ charakteryzujemy się mniejszym ryzykiem.
Jak wyliczyć OCP przewoźnika?
W jaki sposób zatem obliczyć wysokość składki OCP? Przede wszystkim możemy skorzystać z różnego rodzaju kalkulatorów, które są dostępne w sieci lub po prostu zgłosić się do kilku firm ubezpieczeniowych, które tego typu ubezpieczenia oferują i poprosić o wyliczenie naszej składki. Oczywiście warto powiedzieć sobie, że samo wyliczenie składki to nie jest wszystko, ponieważ musimy zobaczyć, jaki zakres ubezpieczenia dana składka oferuje.