Jak zrobić ogrodzenie kute?
Produkcja elementów kutych do ogrodzenia jest bardzo trudną pracą, która wymaga cierpliwości, precyzji i zaangażowania. Mimo wszystko tego rodzaju ogrodzenia są bardzo popularne, a elementy kute w bramach i ogrodzeniach są coraz bardziej wyrafinowane. Ogrodzenia kute charakteryzują się bardzo dobrą jakością materiału i dużą wytrzymałością.
Ogrodzenia kute – na jaki materiał się zdecydować?
Segmenty do ogrodzeń kutych wykonywane są najczęściej z miedzi i żelaza, wyjątkowo elementy do bram kutych http://pro-line.pl/ mogą być wykonane ze stopów mosiądzu, stali. Ogrodzenia kute w nowoczesnym stylu łączą z metalem różne inne materiały. Modne jest połączenie drewna z prostymi, kutymi elementami metalowymi, dosyć często spotykane są łączenia kamienia z kutymi formami. Stalowe i kamienne elementy praktycznie nie wymagają żadnej konserwacji, ale drewno powinno być systematycznie impregnowane, mimo to warto je łączyć z metalem, ponieważ nadaje ostatecznej wersji ogrodzenia szlachetny wygląd. Często deskowany fragment ogrodzenia opierany jest na bardziej stabilnym, kutym i metalowym przęśle. Gotowe elementy do ogrodzeń, a także bramy i furtki metalowe są też zazwyczaj chromowane, ocynkowane i pokrywane specjalną farbą antykorozyjną.
Kuta brama wjazdowa – na co zwrócić uwagę?
Brama wjazdowa powinna posiadać określoną szerokość, zgodnie z przepisami powinno to być minimum 2,4 m. Jeśli istnieje taka możliwość, brama metalowa dwuskrzydłowa może być odpowiednio szersza, ponieważ elementy do bram kutych są dość masywne i zajmują sporo miejsca. Wybierając bramę kutą, trzeba właściwie obliczyć promień skrętu, aby podjazd umożliwiał bezpieczny wyjazd i wjazd. Brama wjazdowa zgodnie z prawem budowlanym powinna otwierać się do wewnątrz, w związku z tym potrzebuje określonej przestrzeni, działka w takim wypadku może być wąska, ale powinna być odpowiednio głęboka. Jeśli ilość miejsca jest optymalna, to warto wybrać bramę kutą dwuskrzydłową http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_dwuskrzydlowe&nrbazy=0&kreacja=galeria, ponieważ w odróżnieniu od bramy jednoskrzydłowej, zajmującej mniej miejsca, prezentuje się wyjątkowo elegancko. Elementy kute bramy wykonane indywidualnie przez rzemieślnika przykuwają wzrok i nadają charakteru całemu ogrodzeniu. Proste przęsła mogą w tym wypadku przybrać naprawdę wyjątkowe kształty kwiatów, liści czy innych, fantazyjnych form.
Furtka metalowa – może być wyjątkowa?
Bramy i furtki metalowe to zazwyczaj dwa ogniwa ogrodzenia, które znajdują się obok siebie. Jest to praktyczne i funkcjonalne rozplanowanie wejścia i podjazdu. Kiedy furtka i brama jest otwierana automatycznie, możemy poprowadzić instalację kabli obok siebie, a to znacznie obniża koszty inwestycji. Trzeba również pamiętać, że szerokość furtki powinna wynosić minimalnie 0,9 m oraz powinna otwierać się do środka. Obydwa elementy powinny otwierać się w jednym kierunku, co nie zawsze w praktyce jest stosowane i powoduje niebezpieczeństwo wypadków przy ruchliwej ulicy. Wymiary oraz wzór na bramy i furtki metalowe http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_furtki&nrbazy=0&kreacja=galeria musimy opracować wcześniej i dopasować do reszty ogrodzenia. Każde ogrodzenie metalowe kute powstaje według indywidualnego projektu. Pozwala to na wykonanie oryginalnych zdobień furtki, jak też umożliwia ogrodzenie działki o nietypowych kształtach.
Ogrodzenie kute – motywy wykonania
Ogrodzenia kute zazwyczaj przywodzą na myśl styl tradycyjny, ale często są spotykane jako ogrodzenia nowoczesnych domów. W takim wypadku wybierane są proste, ażurowe przęsła, spełniają one tradycyjną funkcję ochronną ogrodzenia, ale zarazem umożliwiają oglądanie ogrodu z zewnątrz. We współczesnych płotach, elementy do bram kutych to zazwyczaj powtarzający się motyw w całym ogrodzeniu rombów, kwadratów lub prostokątów. Do najpowszechniejszych natomiast zaliczane są ogrodzenia kute wykonane w kształcie łuku, ozdobione fantazyjnymi elementami wieńczącymi. Bardzo popularne motywy to rozety, koszyki, liście, kwiaty lub jakieś detale spiralne.
W jaki sposób są wykonywane elementy ogrodzeń kutych?
Kształtowaniem metalu w niezwykłe formy zajmuje się dziedzina nazywana metaloplastyką, która trudni się obrabianiem metalu na zimno i na gorąco. Zgodnie z przepisami wszystkie elementy przed wyprodukowaniem końcowych form muszą być poddane kąpieli w płynnym cynku, w wysokiej temperaturze. Ocynkowanie bardzo skutecznie zabezpiecza przed rdzą, w ten sposób ogrodzenie oraz brama metalowa dwuskrzydłowa zupełnie nie potrzebuje konserwacji. Następnie prowadzone są według projektu prace spawalnicze. W tej fazie łączy się elementy metalowe, a także dołącza się wymagające szczególnej precyzji segmenty zdobień. Aby ostatecznie zabezpieczyć wszystkie metalowe profile, są one malowane proszkowo, co jest najlepszą ochroną przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi na długie lata.
Dokonując wyboru ogrodzenia, nie sposób nie zwrócić uwagi na kunszt i oryginalność ogrodzeń kutych. Elementy do bram kutych są trwałe i nie przytłaczają reszty płotu. Natomiast współczesne wzornictwo i postęp w branży kowalskiej dają gwarancję niepowtarzalności wykonania i wyjątkowo trwałego efektu. W grupie płotów metalowych ogrodzenia kute nie mają sobie równych.