Jak zaadaptować kontener morski
Jak zaadaptować kontener morski. Każdy, kto choć raz oglądał “Dżentelmenów”, których reżyserem jest rozpoznawalny Guy Ritchie, z całą pewnością zwrócił uwagę, na nietypowe zastosowania kontenerów morskich. We wspomnianym filmie pojawia się ich naprawdę wiele – od standardowej chłodni, po… podziemną plantację marihuany, które za sprawą wartkiej fabuły są świadkami niejednej zbrodni. Rzeczywistość jest jednak dużo mniej zaskakująca. Wykorzystanie pojemników stworzonych do przewozu towarów drogą morską w niektórych celach może dziwić. Rozwiewając już na wstępie wątpliwości dotyczące postawionego w tytule pytania – kontenery morskie dają szerokie spektrum możliwości adaptacji i nadają się do wielu zastosowań. Co możesz stworzyć przy ich wykorzystaniu?
Uprawa niczym w szklarni
Pozostając jeszcze w klimacie filmowym, kontenery są dość wdzięcznym materiałem na utworzenie w nich hodowli, w warunkach osłoniętych od wiatru i dają możliwość stosownego ocieplenia, aby zlikwidować znaczne wahania temperatury. Zasadniczymi wadami jest natomiast brak oświetlenia, który powoduje, że konieczne jest montowanie sztucznych źródeł, a także bardzo słaba wymiana gazowa, powodująca dużą wilgotność i konieczność regularnego wietrzenia. Alternatywą dla regularnego wpuszczania nowego powietrza, jest oczywiście zamontowanie systemów wentylujących. Pomysł ten, w związku z powyższymi zaletami i wadami jest wart rozważenia, ale dotychczas nie zyskał dużego grona zwolenników.
Biuro w kontenerze – ograniczenie formalności
Szukając alternatywnych zastosowań kontenera, pewnie trafiłeś na pomysł zlokalizowania w nim swojego biura. O ile jest to dość powszechne działanie, o tyle przedsiębiorcy wybierają w tym celu raczej gotowe i zabudowane jednostki. Najczęściej na ten typ placówki decydują się np. biura sprzedaży, sklepiki z pamiątkami, kioski i tym podobne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować kontener do wykorzystania w tej roli i zaadaptować do nowego przeznaczenia. Jeśli zdecydujesz się jednak skorzystać z wyspecjalizowanych w tej kwestii firm, uzyskasz pomoc w zarówno zaprojektowaniu, jak i wykonaniu wnętrza.
Do zdecydowanie największych zalet tego typu rozwiązań, należy zaliczyć ograniczenie formalności, potrzebnego czasu i niższe koszty utrzymania. Wybierając biuro w kontenerze morskim rezygnujesz z konieczności budowy, niekiedy zajmującej bardzo długi czas. Mniejszy problem będziesz miał też z uzyskaniem wymaganych zezwoleń, w związku z brakiem fundamentów, czy możliwością przewozu. Rozwiązanie to cechuje się możliwością rozbudowy i personalizacji, miedzy innymi przez zastosowanie takich rozwiązań jak kontener biurowy podwójny. Pamiętaj jednak o nielicznych wadach, które wiążą się z wyborem tego typu biura, a mianowicie koniecznością podłączenia zasilania, ewentualnie wody i innych mediów, a także o niewystępującej zazwyczaj toalecie.
Mieszkanie w kontenerze – szybko i zimno?
O ile biuro w kontenerze nie powoduje już żadnych większych wątpliwości u przedsiębiorców, o tyle tematem co najmniej spornym w dalszym ciągu jest mieszkanie w takim budynku. Dla większości społeczeństwa stanowiłoby to jakąś formę poniżenia się i byłoby oznaką niskiego statusu. Niesłusznie. Budowane aktualnie konstrukcje bardzo często swoją estetyką przewyższają te wykonane metodą klasyczną. Duże przeszklone ściany, modernistyczne wykończenia i modne kolory, to tylko niektóre ich zalety. Poza tymi, trzeba też wspomnieć o łatwości budowy i prostocie dalszego rozwoju budynku, na przykład w przypadku powiększenia się rodziny. Ten typ domu zajmuje także mniej przestrzeni, niż standardowo budowane, ale również wymaga wszelkich przyłącz.
No dobrze, ale co jeśli zima będzie mroźna? Czy cienka metalowa blacha to wystarczająca ochrona przez zimnem? Śpieszymy z wyjaśnieniami – w procesie przygotowania kontenera jest on dodatkowo ocieplany i wzmacniany, więc izolacja cieplna stanowi znaczącą jego zaletę.
Zobacz również:
Ceny adaptacji kontenerów
Najważniejsza kwestia dotycząca adaptacji kontenerów, to zdecydowanie ich cena. Poza kwestią formalności koniecznych do dopełnienia przed rozpoczęciem korzystania w nietypowych zastosowań kontenerów, ich niski koszt stanowi największą zaletę. W stosunku do standardowego postępowania, tj. budowy nieruchomości, kontenery umożliwiają potężne oszczędności, rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Ważne jest natomiast, że poszczególne rozwiązania różnią się cenami, tak jak różnią się między sobą też np. poszczególne warianty kontenerów mieszkalnych. Nie bez znaczenia są takie czynniki, jak cena, długość, ilość poszczególnych segmentów, czy zastosowane łączenia, jeśli takie występują.
Zastosowanie kontenerów morskich w sposób nietypowy to duża szansa, ciesząca się coraz większym uznaniem wśród biznesmenów, szukających nowych sposobów sprzedaży i młodych par, które chcą oszczędzić na budowie domu. Postęp technologiczny umożliwia tworzenie coraz piękniejszych domów, nie odstępujących parametrami ani na krok tradycyjnym rozwiązaniom. Ten segment rynku rozwija się na tyle prężnie, że warto śledzić poczynania reprezentantów największych firm.