Jak i czy warto zostać stomatologiem?
Stomatologia, tak jak każda ze specjalizacji medycznych, boryka się obecnie z niewystarczającą ilością wykwalifikowanego personelu medycznego. Dlatego, rozważając kierunek studiów, warto przychylnym okiem spojrzeć na tę właśnie specjalizację. Znalezienie pracy po ukończeniu studiów na pewno nie będzie problemem, można również pokusić się o własny prywatny gabinet dentystyczny. Jaką szkołę należy ukończyć? Ile zarabia stomatolog? Czy warto zostać stomatologiem? Wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.
Jak zostać stomatologiem?
Stomatologia jest jednym z elementów niezwykle rozległej dziedziny medycyny. Do wykonywania tego zawodu należy przygotowywać się już od szkoły średniej. Dobór odpowiednich przedmiotów na maturze i oddanie jej na wysokim poziomie zwiększa szanse na dostanie się na najbardziej prestiżowe uczelnie, po których ukończeniu absolwenci rozchwytywani są jak przysłowiowe ciepłe bułeczki przez pracodawców. Biologia i chemia oraz fizyka na poziomie rozszerzonym to najlepszy wybór na maturze, jednak wyśrubowane wymagania uczelni medycznych nie dopuszczają wyników słabszych niż 80% z tych właśnie przedmiotów. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury na zadowalającym poziomie pozostaje złożyć dokumenty na wybraną uczelnię i ukończyć 5-letnie studia.
Studia — specjalizacje
Wydaje się, że stomatolog kończy ogólne studia wyższe i już przygotowany jest do zawodu. Jednak nie jest to takie proste. Istnieje szereg specjalizacji, spośród których można wybrać tę najbardziej interesującą:
- chirurgia stomatologiczna,
- protetyka stomatologiczna,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- ortodoncja,
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- stomatologia dziecięca,
- periodontologia,
- zdrowie publiczne,
- epidemiologia.
Czego uczy się stomatolog na studiach?
Zakres materiału do przyswojenia może zbić z tropu zwykłego „śmiertelnika”. Techniczne słownictwo z dziedziny medycyny i duża ilość niezrozumiałych z pozoru pojęć może przestraszyć. Właśnie dlatego studia medyczne trwają aż 5 lat — żeby móc nauczyć się wszystkiego. Spośród zagadnień typowo medycznych student uczy się między innymi przedmiotów z zakresu anatomii, biologii, chemii, materiałoznawstwa stomatologicznego, chirurgii, farmakologii, histologii, patologii jamy ustnej, czy stomatologii zachowawczej. Aby poradzić sobie nawet z najtrudniejszym pacjentem, do programu nauczania włączona jest także psychologia lekarska. Ponadto podczas trwania studiów należy bezwzględnie odbyć letnie praktyki. Zrealizować je można w gabinetach stomatologicznych, jak i szpitalach.
Studia to nie koniec nauki
Na studiach nauka się nie kończy. Po ukończeniu kierunku „stomatologia” i obronieniu tytułu absolwent otrzymuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Upoważnia go to do odbycia stażu podyplomowego, który trwa rok. Na staż kieruje absolwenta Okręgowa Izba Lekarska po dostarczeniu wymaganych dokumentów. Następnie należy zdać egzamin państwowy LDEK (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy), sprawdzający wiedzę. Egzamin jet dość obszerny i składa się z 200 pytań i zadań otwartych i zamkniętych. Zagadnienia są zgodne z ramowym programem obowiązującym na stażu. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, można starać się do uzyskanie pełnego prawa do wykonywania zawodu.
Czym zajmuje się stomatolog?
Praca stomatologa jest niezwykle wymagającym zajęciem, ale satysfakcja z wykonywanego zawodu jest ogromna. Przywracanie pięknego uśmiechu i przynoszenie ulgi w bólu sprawia wiele radości, szczególnie początkującemu dentyście, cieszącym się z sukcesów zawodowych. Wydaje się, że praca stomatologa jest mniej prestiżowa i łatwiejsza niż zawód kardiochirurga, nic bardziej mylnego. Profilaktyka i leczenie zębów i dziąseł wymaga od stomatologa sporej dozy delikatności i cierpliwości. Precyzja wykonywanych zabiegów wiąże się z dużą presją, więc odporność na stres powinna być czołową cechą dobrego specjalisty. Stomatolog jest jednocześnie psychologiem, ponieważ obsługuje pacjentów z niejednokrotnie ogromnym brakiem akceptacji siebie, niską samooceną i wycofaniem, spowodowanymi nieestetycznym uzębieniem. Dotarcie do tak trudnego pacjenta wymaga ogromnej empatii i życzliwości. Zakres oferowanych usług jest dość spory, dlatego wszechstronna, zdobyta wcześniej wiedza, powinna zaowocować praktycznymi umiejętnościami. U stomatologa można usunąć ząb, założyć plombę, wyleczyć uzębienie kanałowo, czy też zahamować proces zapalny w dziąsłach i zębach.
Czy opłaca się zostać dentystą?
Wynagrodzenie stomatologa zależne jest od wielu czynników. Jeśli dentysta pracuje w sektorze publicznym, zarabia zdecydowanie mniej niż w przypadku lekarskiej praktyki prywatnej. Jednak mimo wszystko, zarobków nie można uznać za drastycznie niskie. Jeśli stomatolog zdecyduje się na otwarcie prywatnej praktyki stomatologicznej, średnio może zarobić kwotę powyżej 5.000 zł miesięcznie. Najlepiej zarabiają specjaliści, którzy podejmują decyzję o uruchomieniu kliniki, w której można w kilka dni kompleksowo przywrócić piękny uśmiech pacjentom. Uwzględniając wysokie zarobki w branży, zdecydowanie opłaca się zostać stomatologiem.