Jak wypoczywać, aby odpocząć? 

Codzienna gonitwa za sprawami doprowadza do ogólnego zmęczenia. Dlatego tak ważny jest regularny wypoczynek w ciągu roku. Chwała tym którzy działając na własną rękę mogą sobie pozwolić na wczasy w dowolnym momencie roku. Jednak osoby pracujące na etacie mają trochę mniej szczęścia i najczęściej posiadają jedynie 20 lub 26 dni urlopu w zależności od długości stażu pracy. Pomimo to warto wykorzystać przysługujące dni wolne na wypoczynek zamiast załatwianie zaległych spraw czy remonty

Jak wypoczywać, aby odpocząć? 

Niewiele osób potrafi odpoczywać w prawidłowy sposób, długotrwałe narażenie na stres powoduje to, że nawet przez pierwszy tydzień urlopu społeczeństwo nie potrafi przestać myśleć o pracy, wciąż sprawdza telefon czy maila, wykonuje telefony kontrolne do znajomych z firmy z pytaniami, jak sobie radzą bez nich. Jest to ogromny błąd, który nie pozwala na zwolnienie obrotów dla organizmu. A więc co zrobić ? 

Włącz tryb offline

Po pierwsze wyłączyć się ze świata online. Wszelkie aplikacje mobilne, przeglądanie internetu czy nawet oglądanie telewizji. Jeden dzień bez tego rodzaju rozrywek pozwala odpocząć. Już dawno udowodniono, że wpływ światła emitowanego przez ekrany jest bardzo niekorzystny oraz podnosi poziom kortyzolu w organizmie. W trakcie takiego dnia warto poświęcić czas na wyspanie się, dając sobie swobodę jeśli chodzi o godzinę wstawania. Pozwalając organizmowi zadecydować kiedy jest już odpowiednio wypoczęty. Dodatkowo po przebudzeniu, zamiast zrywać się automatycznie na równe nogi warto poleżeć chwile, porozmyślać, pozwolić sobie na poranne leniuchowanie w pościeli. Kolejny etap to  śniadanie. W ciągu dnia pracy mało kto ma czas delektować się ze smakiem porannym śniadaniem bez pośpiechu. Może warto zrobić sobie wykwintne śniadanie ze świeżo wyciskanym sokiem z ulubionych owoców, po posiłku bez pośpiesznie wypić kawę spoglądając w okno. Często nie zauważamy tego co dzieję się wokół nas, dnie przelatują przez palce, a takie leniwe poranki, potrafią zregenerować siły na długi czas. PO posiłku, zamiast pędzić do łazienki pod szybki prysznic, można urządzić sobie aromatyczna kąpiel, a’la domowe SPA, pozwoli to się odprężyć zbolałym i spiętym mięśniom, ulubiona muzyka i świece potrafią zdziałać cuda.

Zmień otoczenie

W trakcie wypoczynku, warto starać się nie wracać myślami do codziennych obowiązków, najlepiej jest zmienić lokalizację, w miarę możliwości wyjechać gdzieś. Nie musi być to koniecznie droga zagraniczna wycieczka, czasem wypad do wsi pod miastem, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Chodzi tutaj o zmianę klimatu, poza własną strefa komfortu, łatwiej nam wyrwać się z codziennej rutyny, zadań, obowiązków i pośpiechu. Kontakt z naturą, spacer po lesie, świeże powietrze, śpiew ptaków. To wszystko działa  niezwykle kojąco na organizm i jego psychikę. Warto rozejrzeć się wokół siebie, niezależnie od pory roku w jakiej wypoczywamy, zawsze wokół w przyrodzie dzieje się bardzo dużo. W lecie mnogość zwierząt, ptaków oraz ziół, zachwyca feerią swoich barw i dźwięków, jesienią, nie ma nic lepszego niż poranne grzybobranie, zimowe spacery to doskonała okazja na kontemplowanie w ciszy swoich myśli, natomiast wiosna, to chyba najpiękniejsza pora roku, kiedy cały świat budzi się do życia. Można wtedy wypocząć na łonie natury podziwiając jak rozkwitają pąki drzew. 

Znajdź czas tylko dla siebie

 Najlepszym sposobem na wypoczęcie jest także, oderwanie się od codziennych spraw, nie możemy ciągle być na pełnych obrotach, warto zwolnić każdego dnia poświęcić chociaż 15 minut tylko dla siebie, przeczytać kilka stron ulubionej książki, która wciąż odkładamy na [potem, nałożyć maseczkę na twarz, wyjść na krótki spacer, posłuchać muzyki. Takie codzienne małe rytuały mogą zdziałać naprawdę cuda, warto je wprowadzić jako stały punkt swojego dnia, ponieważ dzięki nim można odzyskać wewnętrzny spokój ducha i balans. Nie warto poświęcać urlopu, który powinien być poświęcony na wypoczynek, na wykonywanie odkładanych każdego dnia z powodu braku czasu czynności.

Przemęczony organizm, funkcjonuje o wiele gorzej, łatwiej wtedy o drobne pomyłki, niedociągnięcia. Dodatkowo długotrwałe przemęczenie może powodować wiele groźnych chorób w tym także depresje czy nawet nerwice. Odpowiednio prowadzone życia, powinno dawać balans między pracą, obowiązkami, a wypoczynkiem każdego dnia. Dużą rolę spełnia w tej kwestii także świadomość pracodawców, w kwestii odpoczynku swoich pracowników, przemęczony pracownik, działa mniej efektywnie, narażając firmę na straty bądź opóźnienia, dlatego należy zawsze pozwalać pracownikom wykorzystywać należne dni wolne.

Kilka dni nieobecności przeznaczonych na wypoczynek kosztuje o wiele mniej przedsiębiorstwo, niż zwolnienie lekarskie z powodu choroby, czy błędy, które są skutkiem długotrwałego braku odpowiedniego wypoczynku.
Odpowiednio dawkowane zdrowe lenistwo sprzyja każdemu, nikt nie jest niezniszczalny, dlatego nie należy lekceważyć siły wypoczynku. Spokój ducha, zdrowie, dobry wygląd za tym wszystkim stoi tylko to jedno niepozorne słowo, które we współczesnym świecie jest zbyt często pomijane. 

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl