Czy studia informatyczne to dobre rozwiązanie?

Wybierając się na studia po szkole średniej lub na pewnym etapie swojego dorosłego już życia,  każdy z nas ma jakieś wizje odnośnie swojej pracy. Jedni studiują, gdyż wymaga tego od nich pracodawca, inni z danym kierunkiem studiów nigdy nie mieli do czynienia i uczą się z myślą o tym, by w przyszłości w danym zawodzie pracować. Jeśli chodzi o kierunki studiów, jedne są częściej wybierane, inne rzadziej, jedne dają większe możliwości otrzymania dobrej pracy, inne mniejsze. Na pewno studia informatyczne to jeden z tych kierunków, który od wielu już lat jest pożądany i który daje ogromne możliwości w kwestii pracy. Żyjemy bowiem w świecie Internetu. Niemal 80% stanowisk opiera się na pracy przy komputerze, Zapotrzebowanie na ludzi po studiach informatycznych jest ogromne i dlatego też każdy, kto tylko zdecyduje się wybrać ten kierunek, stawia na swoją przyszłość i na dobre perspektywy w kwestii pracy zawodowej. 

Studia informatyczne dla ludzi z zamiłowaniem

Każdy kierunek studiów jest skierowany dla danej grupy odbiorców, która interesuje się daną tematyką. Lubiąc dzieci i chcąc z nimi pracować wybiera się studia pedagogiczne i nauczanie przedszkolne oraz wczesnoszkolne. Chcąc być marketingowcem, stawia się na marketing i zarządzanie. Jeśli zaś w grę wchodzą studia informatyczne, tutaj musimy mieć do czynienia z grupą ludzi, która chciałaby pracować w zawodach związanych z informatyką, która lubi pracę przy komputerze, którą interesuje programowanie i która przede wszystkim chce w tej tematyce zdobywać coraz to większą wiedzę. 

Wybór odpowiedniej uczelni

Na rynku istnieje wiele bardziej i mniej znanych uczelni, które wybierają studenci z całej Polski. Jedni idą na studia dzienne mając taką możliwość, inni z kolei wybierają studia zaoczne, gdyż muszą pracować, by się samodzielnie utrzymać. Studiując podstawą jest zdobywać wiedzę, którą dalej można wykorzystywać w swojej już pracy. Bez wątpienia studia informatyczne nie są dla każdego, ale każdy kto się na nie zdecyduje, ma szansę stać się naprawdę bardzo dobrym informatykiem.

Jakie umiejętności zyskamy po studiach informatycznych?

Jeśli uda nam się skończyć ten właśnie kierunek studiów, będziemy posiadali umiejętności, dzięki którym znalezienie pracy będzie zdecydowanie łatwiejsze. Co więc jest w wachlarzu umiejętności, jakie posiada student kierunku informatycznego? Standardy kodowania w języku, web, desktop, terminal, znajomość narzędzi dostępnych dla języka, standardy pisania dokumentacji, frameworki do testowania, VCS i inne niezbędne przy wszelkiego rodzaju pracach informatycznych. 

Poszukiwanie pracy po studiach informatycznych

studia informatyczne

Każdy z całą pewnością wie, jak trudno jest znaleźć pracę bezpośrednio po studiach. Pracodawcy bardzo często chcieliby pracowników młodych, zdolnych, a do tego z kilkuletnim doświadczeniem. Tak się jednak nie da. Mając jednak ukończone studia informatyczne, posiadając stosowną wiedzę, a do tego czując zapał do tej właśnie branży, na pewno warto starać się budować swoją karierę zawodową właśnie od teraz. Od czego zaczynamy? Podstawą jest stworzenie CV. Wiadomo, że będąc młodą osobą po studiach nie jesteśmy w stanie napisać w nim zbyt wiele. Dobrze jednak wtedy zawrzeć dodatkowe informacje, które dla pracodawcy mogą okazać się przydatne w doborze pracowników. Może posiadasz indeks? Masz do pochwalenia się naprawdę dobrymi pracami semestralnymi lub rocznymi? Tutaj każdy najmniejszy nawet element ma znaczenie i może świadczyć o Twoim być albo nie być na rynku. W przypadku osób po studiach, które ubiegają się o pracę bardzo dobrym rozwiązaniem jest także list motywacyjny. Nie posiadając bowiem na początku żadnych dokonań poprzez list motywacyjny można przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. W poszukiwaniu już kolejnej pracy, taki list nie jest konieczny, bowiem nasze doświadczenie zawodowe wypisane w CV z pewnością absolutnie wystarczy. 

Na początku dobrze jest zgłosić się do firmy pośredniczącej, która zatrudnia pracowników w formie UoP lub B2B, wynajmując pracowników konkretnym pracodawcom. Często początkowa kariera opiera się na płatnych stażach i szeregu różnego rodzaju szkoleń, ale to dobry początek do tego, by móc wystartować. Na pewno studia informatyczne są bardzo pomocne i dają ogromne szanse na to, by móc działać w tym kierunku i wzbijać się po szczeblach kariery zawodowej. Nie od razu jest się szefem, nie od razu zarabia duże pieniądze i pracuje na poważnych stanowiskach. Jeśli jesteśmy konsekwentni w dążeniu do celów, chcemy osiągnąć sukces, a do tego zależy nam na tym, by nasza przyszłość była taka, jaką sobie wymarzymy, musimy być cierpliwi w działaniach, bowiem tylko to jest w stanie dać wszystko to, co najlepsze. 

Zdobywanie wiedzy, kształcenie się, ciągłe szkolenie i wciąż podnoszenie swoich kwalifikacji to ciągła praca nad sobą. Im więcej siebie w tym dajemy, tym lepsze mogą być tego efekty w postaci naprawdę bardzo dobrej pracy, która przyniesie i satysfakcję finansową, duże możliwości rozwoju i przede wszystkim spełnienie zawodowe.