Dlaczego pamięć ram w komputerze jest tak istotna?

Dobierając komputer do pracy w zależności od wykonywanego przez nas zawodu bierzemy pod uwagę wiele różnych parametrów. Nie raz istotna będzie karta graficzna, taktowanie procesora, innym zaś razem pamięć RAM. Co jest takiego istotnego w tej specyfikacji że podczas zakupu nowego sprzętu tak bardzo bierzemy go pod uwagę? Odpowiedź będzie zasadniczo krótka a jest to “prędkość”. Mimo że szybkość działania naszego sprzętu w dużej mierze zależy od procesora to powinniśmy sobie zdawać sprawę że istotną rolę gra również pamięć RAM. Dlaczego tak się dzieje? Można wymienić wiele powodów. 

Wybór odpowiedniego komputera do pracy

Dobry sprzęt to podstawa każdego zawodu który wymaga wysokiej wydajności sprzętowej https://vobis.pl/peryferia/napedy. Kluczowym elementem są kości pamięci RAM. Wpływają one na to jak wiele informacji komputer może przechowywać w tle podczas bieżącego funkcjonowania. Jest to parametr na który zwraca uwagę niemal każdy niezależnie od wykonywanej funkcji. Duża wartość pamięci RAM przyda się takim zawodom między innymi jak grafik komputerowy, retuszer, programista. Wszystkie te profesje wymagają od sprzętu dużej wydajności, oraz prędkości w działaniu. Oczywiście nie jedynie wielkość pamięci ram ma znaczenie. Inne aspekty na jakie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to np. taktowanie. Podobnie jak w przypadku procesora czy karty graficznej wysokie taktowanie pozwoli na bardzo płynne działanie komputera. Kolejną ważna kwestia jest pojęcie “Timing”, są to tak zwane opóźnienia. Opóźnienia te można określić jako czas pomiędzy zadaniem pytania o dostęp do określonej części pamięci RAM a jej rzeczywistym uzyskaniem. W momencie wyboru komputera, lub komponentów zwracajmy szczególną uwagę na współczynnik CAS Latency. Im współczynnik “CL” jest niższy tym lepiej. 

Jeżeli zależy nam na wysokiej wydajności (a pewnie tak jest) to powinniśmy szukać rozwiązania dual chanel pozwalającego połączyć ze sobą dwie kości pamięci ram. Takie połączenia pozwala na uzyskanie lepszej wydajności niż zastosowanie pojedynczej kości o takiej samej mocy. 

Nie mniej jednak nie tylko RAM jest bardzo ważny ale również inne podzespoły. Procesor, płyta główna i w pewnych przypadkach karta graficzna są bardzo istotne ze względu na szybkość działania komputera. Wybierając komputer który będzie nam służył do pracy zawodowej i jednocześnie biorąc pod uwagę powyższe wytyczne możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem że dokonałem dobrego zakupu. 

Czy marka ma wpływ na to jak będzie działał nasz komputer?

Marka pamięci RAM może mieć bardzo istotny wpływ na to jak nasz komputer będzie pracować. Oczywiście nie musi ona mieć większego znaczenia jednak biorąc pod uwagę “lepszych i gorszych” producentów należy założyć że ma to wpływ na realną wydajność. Oczywiście zawsze na podzespoły do komputera powinniśmy patrzeć całościowo jako jeden “organizm”. Wybierając pamięć RAM dobrej marki jednocześnie nie biorąc pod uwagę pozostałych podzespołów nie będziemy zadowoleni. Konstrukcja komputera wymaga tego aby podczas jego składania wybierać elementy które będą ze sobą jak najbardziej kompatybilne. Mówiąc o kompatybilności mam na myśli takie rzeczy jak taktowanie, marka danego podzespołu, czy ilość mocy jaką potrzebuje do prawidłowego działania. Odpowiadając na pytanie zadane wcześniej możemy śmiało stwierdzić że marka ma istotny wpływ na funkcjonowanie komputera ale tylko w przypadku kiedy mówimy o składaniu własnego sprzętu do pracy.

Podsumowanie i zalecenia dla osób kupujących swój komputer do pracy

Kupując komputer do pracy możemy kierować się marką, wydajnością i parametrami podzespołów, nie powinniśmy jednak kierować się ceną. Na wydajność sprzętu ma wpływ zarówno podzespołów ale również ich efektywnej konfiguracji. Kupując podzespoły marki z niższej półki ale dopasowane pod siebie możemy uzyskać lepszą wydajność niż w przypadku zastosowania jednej markowej części ignorując jakość wszystkich pozostałych. 

Cena nie zawsze ma znaczenie, a podzespoły takie jak pamięci RAM kupowane po wyższej cenie mogą okazać się równie wydajne jak te tańsze alternatywy https://vobis.pl/peryferia/zasilacze. Bardziej niż ceną powinniśmy kierować się marką oraz tym co za nią idzie. Parametry podzespołów które kupujemy są niezwykle istotne a to jak je skonfigurujemy ze sobą ma wpływ na końcową wydajność. Kupując kości RAM do obecnego komputera, lub składając swój nowy sprzęt warto jest skorzystać z takich ciekawych programów które dobiorą podzespoły aby uzyskać dobrą wydajność. 

Kupując komputer do pracy w zupełności wystarczy nam obecnie 16 gb pamięci RAM. Większa ilość niekoniecznie będzie obsługiwana przez procesor a co za tym idzie wydamy więcej pieniędzy za podobne efekty. Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych rozwiązań które są cenione przez wielu użytkowników dzięki czemu mamy większe prawdopodobieństwo że będziemy zadowoleni. Z zakupem komputera do pracy nie powinniśmy się spieszyć ponieważ najpewniej będzie on przez nas użytkowany przez kilka lat jeżeli stworzymy dobry sprzęt. Ciekawą alternatywą je wybieranie komputerów poleasingowych które w czasach swojej świetności były bardzo dobrymi komputerami do pracy a często dalej są.