Dlaczego warto korzystać z pomocy księgowych?

Dlaczego warto korzystać z pomocy księgowych? Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest wcale takie proste, jak to się wielu osobom wydaje. Jedną z najtrudniejszych kwestii, jest choćby zajęcie się firmą od strony księgowej. Firmy księgowe zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, ponieważ prawo jest coraz bardziej skomplikowane i zawiłe. Dlatego warto wiedzieć, jak prowadząc działalność gospodarczą, zadbać o księgowość.

Czy warto uczyć się na błędach?

Dlaczego warto korzystać z pomocy księgowych?
Dlaczego warto korzystać z pomocy księgowych?

Wielu przedsiębiorców na samym początku swojej działalności próbuje sił w samodzielnym prowadzeniu księgowości, zarówno od strony rachunkowej, jak i kadrowo-płacowej. Dlaczego się tego podejmują? Ponieważ istnieje błędne przeświadczenie, że praca księgowego jest prosta i przyjemna, że wystarczy dodać kilka faktur, kilka odjąć, wyliczyć podatek, ZUS i gotowe. Prawda jest jednak zgoła inna. Takie myślenie wynika właśnie z nieświadomości tego, jakie są przepisy i jak skrupulatnie należy się ich trzymać.

Ustawa o podatku dochodowym PIT, CIT, ustawa o VAT, ustawa o rachunkowości i wiele innych aktów prawnych, rozporządzeń, standardów, to dokumenty, które księgowa musi opanować, jeśli chce dobrze prowadzić księgowość przedsiębiorstwa. Nauka tego, by samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe, wymaga lat nauki i zdobywania wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Aby stać się samodzielną księgową, należy poświęcić na naukę co najmniej kilka lat, aby stać się główną księgową, jeszcze więcej. Dodatkowo to jest nauka nie tylko w pracy, ale również kosztem czasu wolnego. Jednak nawet po tylu latach nauki, mogą zdarzyć się błędy i wątpliwości.

Dlatego też żaden przedsiębiorca nie powinien myśleć, że jest w stanie całą księgowość w biurze rachunkowym Wiol prowadzić sobie samodzielnie. Wszystko wydaje się piękne i proste, dopóki Urząd Skarbowy, ZUS, czy PiP, nie zechcą przeprowadzić kontroli. Nagle, całe pieniądze, które zostały zaoszczędzone na księgowej, muszą zostać przeznaczone na kary i mandaty. Nie rzadko trzeba jeszcze sporo do tego dołożyć. To chyba powinien być wystarczający powód do tego, by prowadzenie księgowości zlecić do profesjonalistów. Każde biuro księgowe chętnie przyjmie nowych klientów i okaże swoją pomoc.

Zobacz także:

Jaką formę księgowości wybrać?

Wybranie formy księgowości wpływa na dalsze prowadzenie działalności, a także czerpanie określonych korzyści z tego wyboru. Wybór zależy od naprawdę wielu czynników. Wpływ ma przykładowo rodzaj PKD, prognozowane przychody, koszty, a także dochody. Aby nie popełnić błędu i przez to narazić się na nadmierne obciążenie fiskalne, najlepszym rozwiązaniem będzie usługa, jaką jest doradztwo księgowe.

Dlaczego warto korzystać z takich usług, jak i profesjonalnych usług księgowych? Poniżej możesz znaleźć co najmniej kilka zalet:

  • Profesjonalizm – usługi z zakresu doradztwa księgowego prowadzą zazwyczaj już osoby, które wiele lat pracowały w księgowości i posiadają zarówno zaplecze teoretyczne, jak i praktyczne. By móc doradzać w kwestiach księgowych, należy tak naprawdę przejść długą ścieżkę i przebrnąć przez ciężkie przypadki w księgowości. Bardzo ważne jest jednak by pamiętać, że jeśli dodatkowo chce się skorzystać z doradztwa podatkowego, to należy udać się do specjalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje i ukończony kurs doradcy podatkowe, ponieważ jest to zawód certyfikowany.
  • Sprawdzone informacje – zawiłość przepisów potrafi przywołać naprawdę ogromny ból głowy. Nie każdy potrafi odnaleźć się we wszystkich kodeksach, które posiadają wspólne powiązania i do tego jeszcze przeanalizować dane sytuacje i wywnioskować coś z nich. Dlatego też warto zaufać prawdziwemu doradcy, który wiele ciężkich sytuacji ma już za sobą i posiada sprawdzone informacje, jak należy działać w danej sprawie, by wyjść na tym najkorzystniej. Często to również jest nie tylko znajomość przepisów, ale także charakteru działań poszczególnych urzędów.
  • Oszczędność czasu – odpowiednio podpisana umowa z biurem księgowym, to gwarancja tego, że tak naprawdę księgowością firmy nie będzie trzeba zajmować się w ogóle. Pozostanie jedynie dostarczyć dokumenty, opłacić fakturę za księgowość i podatki, a biuro wykona całą resztę obowiązków samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko obowiązków określonych w umowie i warto doceniać biuro za wszelkie dodatkowe czynności, jakie wykona, choćby związane ze zmianą przepisów.
  • Oszczędność pieniędzy – jest to chyba jeden z tych argumentów, który najbardziej przemawia do przedsiębiorców. Korzystając z księgowej, płacąc jej nawet kilka tysięcy miesięcznie za prowadzenie ksiąg rachunkowych, tak naprawdę oszczędza się na błędach, jakie można popełnić samodzielnie, lub jakie popełni nierzetelny księgowy. Dlatego na księgowości nie należy oszczędzać.

Prowadzenie firmy wymaga ciągłego skupienia i rozwoju. Dlatego też warto korzystać z doradztwa księgowego i usług biur rachunkowych, by móc spokojnie zająć się tym, co wpłynie na wzrost biznesu. Korzyści pod każdym względem przerastają koszty takiego rozwiązania. W pewnym momencie każdy zaczyna doceniać księgowych i księgowość, ponieważ w zależności od prowadzonej formy sprawozdawczości, można w ten sposób uzyskać naprawdę sporo informacji o firmie.