Jak powinniśmy konserwować części samochodowe?

Wszystkie samochodowy osobowe i dostawcze składają się z setek różnego rodzaju części. Są one wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i z gumy oraz różnych stopów metali. Podczas jazdy na części samochodowe oddziałują dość duże siły, które z czasem mogą prowadzić do zużywania się konkretnych elementów i uszkodzenia. W takim przypadku konieczne jest zazwyczaj przeprowadzenie remontu, który w zależności od skomplikowania może być bardzo drogi. Jest jednak możliwość znacznego wydłużenia żywotności części samochodowych poprzez ich odpowiednią konserwację. Jak dbać o części samochodowe, abyśmy wystrzegli się kosztownych remontów naszego auta?

Dlaczego części samochodowe się zużywają?

Samochody osobowe i ciężarowe posiadają dość dużą wagę. W szczególności te drugie, które w pełnym załadunku mogą ważyć nawet kilku ton. W związku z tym, na wszystkie części zawieszenia i układu kierowniczego oddziałują dość duże siły. Jeżeli zamontujemy w takim miejscu części słabej jakości lub nie będziemy o nie odpowiednio dbali, wówczas możemy się spodziewać dość szybkiej awarii. Niestety na polskim rynku możemy znaleźć bardzo dużo kiepskiej jakości zamienników, które nie gwarantują tak dobrej wytrzymałości. Bardzo często zdarza się to w autach azjatyckich. Części do aut japońskich i koreańskich powinniśmy kupować wyłącznie od zaufanych dostawców, ponieważ będziemy mieli wówczas pewność, że wszystkie podzespoły będą się sprawowały prawidłowo.

W przypadku części mechanicznych silnika i bezpośrednio połączonych z nim podzespołów, bardzo ważne znaczenie ma również styl jazdy kierowcy. Jeżeli nie potrafimy prawidłowo obsługiwać manualnej skrzyni biegów i bardzo ostro operujemy pedałem sprzęgła, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia skrzyni biegów. Sprawa jest bardziej skomplikowana w nowoczesnych samochodach, ponieważ może w nich wówczas dojść do awarii dwumasowego koła zamachowego, którego cena jest bardzo droga. Styl jazdy ma również dość duży wpływ na stan silnika naszego auta. Jeżeli preferujemy bardzo agresywną jazdę i przeciąganie silnika na dużych obrotach, wówczas możemy spodziewać się występowania awarii w znacznie krótszych interwałach czasu. Jeżeli natomiast jeździmy delikatnie i szanujemy nasz silnik, z pewnością posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Sprawdź koniecznie:

Jak dbać o silnik samochodu?

Znane jest wszystkim motto stanowiące, że silnik to serce każdego auta. Jeżeli zależy nam na sprawnym działaniu i możliwości pokonywania setek kilometrów dziennie, wówczas dbałość o stan samochodu powinniśmy rozpocząć od silnika. Kluczowe w tym przypadku jest pilnowanie cykli serwisowych, podczas których wymieniany jest olej silnikowy oraz filtr. Warto wymienić również filtr powietrza, który odpowiedzialny jest za dostarczanie go do wnętrza silnika. Zabrudzony filtr może powodować ograniczony ruch powietrza i tym samym ograniczać rzeczywistą moc silnika. Dzięki regularnej wymianie oleju silnikowego wraz z filtrem mamy pewność, że wszelkie zabrudzenia pracujące wraz z lubrykantem zostaną wychwycone i nie trafią do bloku silnika i głowicy. Zbyt duża liczba metalowych opiłków i innych zabrudzeń może doprowadzić do zatarcia silnika. Będziemy wówczas zmuszeni do wymiany jednostki napędowej lub bardzo kosztownego remontu. Warto wspomnieć bowiem, że silnikowe części samochodowe do japończyków mają dość wysokie ceny i taka naprawa może być dużym obciążeniem dla budżetu domowego.

Jeżeli będziemy sumiennie pilnowali dat przeglądów i serwisów olejowych silnika, wówczas z pewnością odwdzięczy się nam bezawaryjną pracą. Warto dbać również o płyn chłodzący i dobry stan układu chłodzenia. Mało kierowców ma to na uwadze, a w przypadku upalnych dni pełni on bardzo ważną funkcję. Jeżeli nie będziemy konserwować układu chłodzenia naszego silnika, może to również doprowadzić do zatarcia się jednostki napędowej.

Konserwacja zawieszenia auta osobowego

Równie ważne co dbałość o stan silnika samochodu, jest odpowiednie konserwowanie zawieszenia i układu kierowniczego oraz podwozia. W tym przypadku najważniejsze jest częste mycie. Ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku miesięcy zimowych, kiedy drogi posypywane są solą. Elementy zawieszenia i układu kierowniczego wykonane są w dużej większości z różnych stopów metali, które korodują. Oczywiście części do aut koreańskich posiadają zabezpieczenie antykorozyjne, ale z czasem jego warstwa staje się niewystarczająca. Rdza niesie oczywiście wyjątkowo negatywne konsekwencję. Do najpoważniejszych możemy zaliczyć osłabienie wytrzymałości elementów mechanicznych i zwiększenie ryzyka wystąpienia awarii.

Najważniejsza w konserwacji podwozia i elementów zamontowanych pod samochodem jest odpowiednia czystość. W związku z tym powinniśmy możliwie często używać myjek ciśnieniowych, które są w stanie wyczyścić nawet gorzej dostępne miejsca. Pozwoli to wypłukać nie tylko zabrudzenia, ale również zalegające osady z soli drogowej, która może powodować korodowanie części mechanicznych. Warto również od czasu do czasu nasmarować wszelkie części ruchome przy pomocy odpowiedniego lubrykantu chemicznego.