Ile kosztuje sztuczny ząb?

Ile kosztuje sztuczny ząb? Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o sztucznych zębach. W sposób szczególny na popularności zyskały implanty zęba, które posiadają szereg zaleta. To właśnie dlatego jest to tak chętnie wykorzystywane rozwiązanie, które umożliwia ponowne uzyskanie pewności siebie, a także stworzenie cudownego uśmiechu.

Co to jest implant stomatologiczny? Na jaki rodzaj implantu zęba warto się zdecydować? Jaka jest różnica pomiędzy implantami jednofazowymi i dwufazowymi? Czy implanty zębowe są w ogóle bezpieczne dla naszego zdrowia? Ile wynosi koszt implantu zęba? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest implant stomatologiczny?

Ile kosztują implanty?Zastanawiasz się nad tym, czym tak właściwie jest implant stomatologiczny? Spieszymy z odpowiedzią! Otóż jest to pewnego rodzaju proteza zębów. W tym miejscu warto jednak wskazać podstawową różnicę pomiędzy tradycyjną protezą, a implantem. Otóż ta pierwsza charakteryzuje się tym, iż jest ruchoma, jednocześnie nakłada się ją na dziąsła. Dodatkowo zęby najczęściej wytwarzane są z porcelany, ewentualnie z akrylu. Aby całość była nieruchoma, korzysta się ze specjalnych klejów. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku implantów zębowych. W tym przypadku mamy do czynienia z wyglądem naturalnego zęba, który osadzony jest na stałe w naszej szczęce lub żuchwie. Gdybyśmy mieli zdefiniować implant, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewnego rodzaju śrubka, która to wkręcana jest w kość. Najczęściej wykonana jest z tytanu, chociaż specjaliści pracują nad wdrożeniem nowych rozwiązań. Jest to materiał, który charakteryzuje się tym, iż jest akceptowany przez nasz organizm. Jednocześnie jest odporny na korozję, w konsekwencji mamy pewność, że nigdy nie zardzewieje. Śruba pełni funkcję korzenia. To właśnie na niej osadzona jest później korona zęba, czyli wystająca i widoczna część uzębienia.

Na jaki rodzaj implantu zęba warto się zdecydować?

W dzisiejszych czasach wyróżnić możemy kilka rodzajów implantów. W praktyce możemy zawęzić to do implantów tytanowych i cyrkonowych. Aktualnie to pierwsze rozwiązanie cieszy się znacznie większą popularnością. Jest to fantastyczny materiał, który charakteryzuje się trwałością. Dodatkowo nie wchodzi w reakcje, jednakże stosunkowo szybko zrasta się z kością. Tytan właściwie nie powoduje alergii. Jedynym minusem tego rozwiązania może okazać się metaliczny kolor. Jest to szczególnie widoczne, kiedy dziąsło ulegnie obniżeniu – wówczas możemy zauważyć metaliczną część. Istnieją także implanty cyrkonowe, które również są ponadprzeciętnie wytrzymałe. Podobnie jak w poprzednim przypadku – mamy do czynienia z dobrą integracją z kością. W praktyce różni się on jedynie kolorem, bowiem śruba ma kolor kości słoniowej. W konsekwencji doskonale maskuje się w naszej jakie ustnej, co z pewnością jest godne podkreślenia. Jeśli jednak chcielibyśmy zdecydować się na implant cyrkonowy, wówczas konieczne okaże się znalezienie doświadczonego specjalisty.

Implanty jednofazowe i dwufazowe- jaka jest różnica?

Ile kosztuje sztuczny ząb?
Ile kosztuje sztuczny ząb?

Wyróżnić możemy implanty zarówno jednofazowe, jak i te dwufazowe. Różnią się one od siebie jedną zasadniczą kwestią. Te pierwsze charakteryzują się tym, że zarówno korzeń, jak i korona zakładane są w jeden dzień. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Niekiedy konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych zabiegów. W takich przypadkach ważny jest czas regeneracji naszej jamy ustnej. Dlatego też w przypadku takich incydentów najlepszym rozwiązaniem są implanty dwufazowe. Polegają one na tym, że w pierwszym dniu zakładany jest implant, natomiast kilka miesięcy później zabieg jest kontynuowany, czyli zakładana jest korona zęba. Jak widać wówczas proces dzieli się na dwie części.

Czy implanty zębowe są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Niektóre osoby z niewiadomych przyczyn mogą mieć wątpliwości co do tego, czy implanty zębowe są bezpieczne dla naszego zdrowia. Otóż jak pisaliśmy w poprzedniej części artykułu – są one wykonane z tytanu lub cyrkonu. Są to materiały w pełni bezpieczne dla człowieka, dlatego też nie musimy się ich obawiać. Pamiętajmy jednak, aby tego typu zabiegi wykonywali jedynie specjaliści. O ile samo rozwiązanie jest w pełni bezpieczne, to lekarz może doprowadzić jednak do niepotrzebnych komplikacji – każdy z nas wolałby tego uniknąć.

Ile wynosi koszt implantu zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, ile może wynosić koszt implantu zęba. Przede wszystkim cena zależna jest od kilku czynników. Ogromne znaczenie ma jakość materiałów, które zostały zastosowane. Przykładem może być korona – cena będzie inna, w zależności od tego czy wybierzemy egzemplarz cyrkonowy, czy porcelanowy. Ceny wahają się również w zależności od tego, jaki materiał implantu wybrano. Przykładowo tytanowe okażą się nieco tańsze niż te cyrkonowe. Dodatkowo należy brać pod uwagę koszty konsultacji. Pamiętajmy o tym, aby tego typu zadania powierzać specjalistom. Ostateczna cena oscyluje od 2000 zł do 5000 zł.