Co pod meble kuchenne

Odpowiednie wykończenie kuchni musi uwzględniać szereg elementów. Podstawowe kwestie to rodzaj materiałów, jakie użyte zostaną użyte na ścianach i podłodze. Jednak kuchnie to przestrzenie, w których sporo się dzieję. Często przygotowywane są tam posiłki, jak też są tam sprzęty AGD, typu zmywarka, lodówka, czy kuchenka z piekarnikiem. Dlatego warto zadbać też o odpowiednią zabudowę meblarską, która pozwoli na efektowne wykończenie wnętrza. Doskonale sprawdzają się w tym celu meble wykonane na wymiar.

Meble na wymiar – dlaczego warto?

Każde pomieszczenie jest nieco inne i czasem okazuje się, że wybór gotowych rozwiązań nie do końca wkomponowuje się w daną przestrzeń. Istotne jest dopasowanie elementów pod kątem metrażu kuchni, ale też estetyki. Spójna wizualnie przestrzeń prezentuje się o wiele lepiej, dlatego temat wykończenia kuchni musi uwzględniać każdy aspekt, tak samo materiały, jak też typ oświetlenia oraz jego design. Kuchnia zaprojektowana pod konkretną przestrzeń, gdy w projekcje uwzględniony jest jej metraż, jak też ewentualnie, niestandardowe elementy konstrukcyjne, pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Sporym atutem jest fakt, iż firmy zajmujące się tego typu pracami, świadczą usługi także w zakresie samego montażu mebli, w efekcie tego klient otrzymuje gotową do użytku kuchnię.

Zalety kuchni na wymiar

Indywidualność, oryginalność, dopasowanie i wysoka jakość elementów zabudowy kuchennej, to główne cechy tego rozwiązania. Klient samodzielnie może podjąć decyzję co do materiałów, które zostaną wykorzystanie w trakcie aranżacji kuchni. Przede wszystkim może wybrać deseń, jak też fakturę frontów lub zdecydować się na modele lakierowane. Sporo zależy od tego, w jaki sposób wykończone zostały podłoga oraz ściany. Lepiej jednak w pierwszej kolejności ustalić, co ma znaleźć się na ścianie, natomiast z jej wykończeniem wstrzymać się do momentu, w którym meble będą już zamontowane.

Jakie uchwyty do mebli kuchennych wybrać?

Jeśli chodzi o tego rodzaju elementy, które stanowią zwieńczenie kuchni i pozwalają na jej swobodne użytkowanie, w ostatnim czasie bardzo modne są uchwyty złote bądź czarne, również chromowane. W wielu realizacjach meble wykonywane są z płyty białej, która pięknie komponuje się z czernią, a całość posiada bardzo luksusowy, elegancki wygląd. Nowoczesne aranżacje uwzględniają również możliwość wykorzystania czarnych frontów, z którymi doskonale łączą się kolory złote.

Czy istnieje alternatywa dla uchwytów do frontów?

Oczywiście, ponieważ takie rozwiązanie jest w szczególności pożądane w niewielkich kuchniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Również eleganckie i oryginalne projekty kuchni, w których fronty wykonywane są z jednego kawałka płyty, często imitującego o drewno, prezentują się o wiele lepiej jako płaszczyzna jednolita, pozbawiona frontów. Dlatego w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem okazują się elementy nazywane “Tip – On”. Pozwalają na stworzenie bezuchwytowego systemu otwierania frontów. W przypadku elementów standardowych, jak fronty lakierowane, można pokusić się o frezy, które stanowić będą element ozdobny, a jednocześnie pełnić będą funkcję uchwytów.

W jaki sposób wykończyć przestrzeń pomiędzy meblami?

Pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem kuchennym powstaje wolna przestrzeń, którą warto zagospodarować. Oczywiście, jeśli ktoś planuje mieszkanie przeznaczyć na wynajem, a z tej racji ograniczyć również wydatki na jego wykończenie, powinien pamiętać o tym, aby wykorzystać odpowiedni materiał bezpośrednio za płytą kuchenną. Pozwoli to na ochronę ściany przed zabrudzeniami i parą, które pojawiają się w trakcie gotowania. W tym celu wykorzystać można kafelki lub szkło ozdobne, które stanowi dodatkowe urozmaicenie przestrzeni. Nie stanowi to jednak zasady. Rynek nieruchomości przechodzi spore zmiany. Osoby zainteresowane wynajmem, w szczególności, jeśli zaczęły już aktywność zawodową, cenią sobie wysoki standard mieszkań, ich funkcjonalność, wyposażenie, estetykę. Odpowiednio wykończona kuchnia może ułatwić wynajem mieszkania.

Jakie materiały sprawdzą się na ścianie?

Jeśli komuś zależy na całościowym wykończeniu ściany, powinien przede wszystkim celować w materiały, które są łatwe w czyszczeniu, jak również odporne na wodę i wilgoć. Obok wspomnianych kafelków, czy płytek ściennych, można pokusić się o wykorzystanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej w tym celu wykorzystywany jest tynk dekoracyjny. To materiał o wysokiej jakości, który pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Najczęściej imituje on materiały naturalne, jak kamień. Jednocześnie, w przeciwieństwie do kafelków, tworzy jednolitą płaszczyznę, co ułatwia jego mycie. Innym rozwiązaniem są panele betonowe, które również wkomponowują się w koncepcję nowoczesnego wnętrza. Najczęściej posiadają stonowaną kolorystykę, dlatego łączą się z meblami kuchennymi, które utrzymane są w różnych stylach, tak samo monochromatycznych, jak białymi i czarnymi, ale też modelami, gdzie wykorzystano elementy imitujące drewno.