Prywatny detektyw: czyli co może, a czego nie?

Większości z nas detektyw kojarzy się z osobą, która odnajduje osoby zaginione lub poszukuje dowodów na niewierność małżonka. I w gruncie rzeczy tak właśnie jest najczęściej, jednak praca ta opiera się również i na wielu innych, różnorodnych działaniach, o których bardzo często nie mamy nawet pojęcia. W świetle prawa zawód detektywa zajmuje się tym, co określone jest w ustawie regulującej pracę detektywów dotyczącej usług detektywistycznych z dnia 6 lipca 2001 roku. Czym więc konkretnie zajmuje się detektyw? Co jest jego zadaniem? Dla kogo on pracuje? I co najważniejsze – co może, a co jest całkowicie mu zabronione? O tym wszystkim chcemy napisać w tym właśnie artykule.

Czym zajmuje się detektyw?

Według ustawy, detektyw z https://detektyw24.waw.pl/ zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem, jak również i przekazywaniem informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Detektywi pracują na zlecenie klientów, którzy powierzają im wykonanie określonego zadania, a dokładniej rozwiązanie konkretnej zagadki. To, co stanowi niezwykle ważny aspekt, to przede wszystkim kwestia czynności detektywistycznych. W żadnym wypadku nie mogą one wykraczać poza działania, które są zastrzeżone tylko dla organów i instytucji państwa. Detektyw nie może więc wykonywać pewnych działań, które z kolei może na przykład policja, prokuratura, służby specjalne lub wywiad skarbowy. Każdy detektyw zazwyczaj specjalizuje się w określonych pracach i stara się w tym jednym, określonym właśnie kierunku pójść. Jedni detektywi są idealnymi specjalistami od poszukiwania osób zaginionych, inni doskonale radzą sobie w śledzeniu partnerów, jeszcze inni są mistrzami w sprawach gospodarczych. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy takiej osoby, warto wcześniej dokładnie zapoznać się z tym, w czym ona się specjalizuje, tak, aby móc postawić na współpracę z kimś, kto się na tym po prostu zna. Jak bowiem wiadomo, takie usługi nie należą do najtańszych, a więc to wszystko sprawia, że jeśli już za coś mamy zapłacić, warto by było to zapłacone komuś wartemu wydanych na to pieniędzy.

Licencja detektywa

prywatny detektyw

 Zawód detektywa to usługi detektywistyczne, które są działalnością gospodarczą. Każdy więc detektyw musi posiadać swoją firmę. Koniecznie świadcząc usługi detektywistyczne, należy przede wszystkim posiadać wpis do rejestru działalności detektywistycznej. Co szczególnie ważne i istotne, każda firma musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. I to, co jest niezwykle ważne – to sama licencja. Jest ona niezbędna, aby można było ten zawód wykonywać. Wydawana jest ona przez komendanta wojewódzkiego policji, właściwego do miejsca zamieszkania danej osoby prowadzącej taką właśnie działalność gospodarczą. Jeśli chcemy skorzystać z usług detektywistycznych, w pierwszej kolejności należy właśnie o taką licencję poprosić, by została nam ona przedstawiona. Czy każdy może taką licencję otrzymać? Oczywiście, że nie. Podstawą jest bowiem spełnienie wielu wymogów, by dany detektyw mógł w pełni legalnie swoją pracę świadczyć. Co więc stanowi tutaj rzecz najważniejszą? Należy przede wszystkim otrzymać pozytywną opinię komendanta powiatowego policji. Trzeba posiadać niekaralność za przestępstwa umyślne. Koniecznie, należy mieć skończone minimum 21 lat i posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Bardzo istotnym warunkiem jest także to, aby dana osoba ubiegająca się o licencję nie była w okresie 5 lat od złożenia wniosku zwolniona dyscyplinarnie przez policję, sąd, czy na przykład wojsko. Jeśli te wszystkie wymagania zostaną spełnione, detektyw może jak najbardziej mając firmę prowadzić działalność oferującą usługi detektywistyczne. Czy to wszystko? By rozpocząć działania tak, ale należy przy tym pamiętać, że zawód ten wymaga okresowych badań psychologicznych i lekarskich.

Jak pracuje detektyw?

Bez wątpienia praca detektywa jest niezwykle ciekawa, interesująca, czasochłonna, wymagająca, ale często również i niebezpieczna. Detektyw może wykorzystywać różnorodne narzędzia w swojej pracy, ale musi przy tym pracować w pełni etycznie, lojalnie i zgodnie z prawem. Jeśli robi coś, co jest niezgodne z obowiązującymi go zasadami, wówczas może być skierowane przeciwko niemu postępowanie karne. Jeśli klient w trakcie sprawy wyrządził szkody, odpowiada za nie. Jeśli zakończył on już sprawę, musi zniszczyć wszelkie dowody i dane osobowe, bo nie może ich przechowywać. Może wykonywać swoją pracę na różne sposoby, ale z poszanowaniem godności drugiego człowieka. Nie może on robić rzeczy, które wykraczają poza prywatność drugiej strony.

Jedno jest pewne – zawód ten jest niezwykle wymagający, ale jednocześnie i zdecydowanie inny, niż większość. Tutaj z pewnością nie ma mowy o nudzie i monotonii, gdyż detektyw za każdym razem ma inne zlecenie, wciąż współpracuje z innymi klientami i stale musi spodziewać się czegoś zupełnie innego. Jeśli jesteśmy ludźmi lubiącymi wyzwania i nie bojącymi się działań na wielu płaszczyznach jednocześnie, być może to właśnie w tym zawodzie warto spróbować swoich sił?