Marihuana lecznicza – od kiedy legalna w Polsce?

O legalność marihuany medycznej w Polsce zabiegało wiele środowisk, także politycznych. Nie ma się temu co dziwić, gdyż marihuana lecznicza może przynieść ulgę w przypadku wielu schorzeń, zwłaszcza tych przewlekłych. Każdy, kto chce skorzystać z dobroczynnych właściwości tego leku musi jednak posiadać receptę od lekarza. Warto również wiedzieć, jak uregulowano kwestie związane z dostępem do marihuany medycznej w Polsce oraz kto ma największe szanse na to, aby mu pomogła. 

Legalność marihuany medycznej w Polsce

Marihuana lecznicza - od kiedy legalna w Polsce?Listopad 2017 roku był miesiącem, w którym marihuanę medyczną dopuszczono w Polsce do użytku Trzeba jednak zaznaczyć, że legalizacja marihuany medycznej w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Przepisy prawne nadal zabraniają bowiem hodowli konopi w Polsce. Oznacza to więc, że susz oraz inne preparaty medyczne na bazie marihuany leczniczej muszą być przywożone z innych państw. W praktyce najczęściej są to kraje zachodnie takie jak Niemcy czy Dania. Warto oczywiście zaznaczyć, że możliwość nabycia leczniczej marihuany oferują również inne kraje, nie tylko Polska. To przede wszystkim Włochy, Niemcy, Austria, Czechy, Finlandia, Belgia, Irlandia czy Grecja. W niektórych krajach europejskich panują bardzo liberalne przepisy dotyczące korzystania z marihuany, nie tylko tej medycznej. Warto zaznaczyć, iż mimo legalności terapii medyczną marihuaną w Polsce, nadal panuje do niej dość ograniczony dostęp. Wynika to między innymi z faktu, iż panuje zakaz uprawy marihuany w Polsce. Muszą być więc zapewniane regularne dostawy z innych krajów, co czasem wiąże się z trudnościami. Ponadto, apteka nie może wydać marihuany leczniczej osobie, która nie posiada recepty. Wielu lekarzy dosyć sceptycznie podchodzi zaś do leczniczych właściwości marihuany, choć badania naukowe dowiodły jej skuteczności. Nie zawsze więc pacjent, który posiada wskazania do jej stosowania będzie mógł liczyć na przepisanie marihuany medycznej.

Na co może pomóc medyczna marihuana?

Okazuje się, że medyczna marihuana znajduje naprawdę wiele zastosowań. Może pomóc ona wielu osobom cierpiącym na rozmaite schorzenia. Komu w szczególności? Ciężko jest wskazać jedną grupę osób, która potrzebuje tego leku najbardziej. Marihuana medyczna bardzo powszechnie jest stosowania jako wsparcie terapii stwardnienia rozsianego. Przynosi chorym ulgę, gdyż dzięki niej odczuwają mniejszą bolesność oraz skurcze mięśniowe. Dzięki temu zaś możliwa jest lepsza koordynacja ruchowa. Ponadto, dzięki medycznej marihuanie możliwe jest zredukowanie liczby ataków epileptycznych czyli padaczkowych. Dzięki temu osoby borykające się z tym przewlekłym schorzeniem mogą cieszyć się większym komfortem życia. Nie sposób nie zauważyć, że medyczna marihuana może wspomagać również tradycyjne leczenie niektórych nowotworów. Przynosi również ulgę osobom cierpiącym z powodu skutków ubocznych chemioterapii. Chorym wraca apetyt, a nudności zostają zahamowane. Dzięki temu osoby cierpiące na nowotwory mogą jeść regularnie posiłki, co zwiększa ich siły przeznaczone do walki z chorobą. Ponadto, lecznicza marihuana znalazła zastosowanie w terapii schorzeń dermatologicznych. Śmiało można wykorzystać ją do leczenia łuszczycy, trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Ponadto, mogą skorzystać z niej osoby borykające się z niektórymi zaburzeniami psychicznymi. Marihuana medyczna może być lekarstwem dla osób cierpiących na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową czy zaburzenia lękowe. Nie sposób nie zauważyć, że dzięki niej możliwe będzie również leczenie boreliozy. Każdy, kto stosuje marihuaną medyczną musi pamiętać o tym, że skutki jej stosowania nie pojawią się natychmiast. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. Ponadto, musi być ona przyjmowania dokładnie według wskazówek lekarza, który przepisał lek. 

Jak stosowana jest marihuana medyczna? 

Wiele osób, które rozważają skorzystanie z marihuany medycznej zastanawia się nad tym, jak właściwie jest ona stosowana. Okazuje się jednak, że może być ona podawana w różny sposób. Najpewniej sposób jej przyjmowania zaleci lekarz, który wydaje receptę na lek na bazie marihuany medycznej. Bardzo często podaje się ją drogą wziewną. Nierzadko jednak, zwłaszcza w przypadku schorzeń dermatologicznych, takich jak łuszczyca chory używa maści. Bardzo popularne jest także stosowanie medycznej marihuany w formie kropli. Czasami okazuje się, że dla skuteczności leczenia nie ma znaczenia to, jaką drogą będzie podawana marihuana. Wówczas lekarz bardzo często pyta pacjenta o to, w jaki sposób chory chciałby ją przyjmować. Warto również mieć na uwadze to, iż marihuana, jak każdy lek może powodować skutki uboczne. Czy są one częste? Na szczęście nie. Występują tylko u niewielkiego odsetka chorych i rzadko kiedy mają duże nasilenie. Najczęściej dochodzi do nich wówczas, gdy osoba chora użyje większej niż zalecona przez lekarza dawki leku. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najściślej przestrzegań wskazań dotyczących dawkowania marihuany medycznej. Nawet jeśli dojdzie jednak do wystąpienia działań niepożądanych, zazwyczaj bardzo szybko one ustępują.