Prawnik z Torunia

Ile zarabia prawnik z Torunia i jak wygląda ich praca? Określenie prawnik pochodzi z terminu common law. Warto jednak wspomnieć, iż znaczenie tego słowa jest inne w prawie stanowionym. Pierwotne określenie słowa prawnik dotyczy się osoby, która ukończyła studia prawnicze. Należy wspomnieć, że prawnikiem jest nawet nazywana ta osoba, która ukończy studia prawnicze i nie będzie pracować jako prawnik. Bycie prawnikiem to zawód poważany w społeczeństwie. Aby zostać prawnikiem, należy skończyć odpowiednie studia. Na czym polega praca prawnika? Ile zarabia prawnik? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule,

Prawnik – kim jest?

Prawnik to osoba po studiach prawniczych, które trwają 5 lat. Są to jednolite studia magisterskie. Prawnik z Torunia zna bardzo dobrze przepisy prawa, gdyż każdego dnia musi je wykorzystywać w praktyce. Prawnik wśród zawodów prawniczych ma najmniejsze uprawnienia, jednak jest to bardzo potrzebny zawód. Prawnicy bardzo często zakładają własne kancelarie prawne. Warto jednak wiedzieć, iż na rynku, zwłaszcza w większych miastach, jest dużo kancelarii prawnych. Jeżeli chodzi o prawnik Toruń jest miastem w którym można znaleźć wielu specjalistów w tej dziedzinie. Głównym zadaniem prawników jest udzielanie porad prawnych.

Jakie są zarobki prawników?

Prawnicy zarabiają sporo, ale zazwyczaj ich zarobki różnią się w zależności od miasta oraz lat doświadczenia w zawodzie. Według statystyk prawnik w Polsce zarabia po aplikacji około 5000 złotych netto, natomiast 25℅ przedstawicieli tego zawodu zarabia 6500 złotych netto oraz więcej. Natomiast 25℅ prawników zarabia około 4000 złotych i mniej. Wyróżnia się wiele czynników, które mają wpływ na zarobki prawnika, nie tylko doświadczenie i miasto. Podane informacje odnośnie zarobków są zatem przybliżone. Na wysokość wynagrodzenia prawnika wpływają również czynniki takie jak: zajmowane stanowisko, zakres odpowiedzialności, rodzaj spraw. Najwięcej zarabiają prawnicy pracujący w dużych i prestiżowym kancelariach. Nie każdy o tym wie, ale prawnicy mają różne specjalizacje. Niektóre z nich pozwalają uzyskiwać większe zarobki, zwłaszcza te skupiające się na ochronie danych osobowych oraz nowych technologiach. Na duże zarobki pozwala także specjalizacja pod nazwą regulacje międzynarodowe i prawo medyczne.

Na czym polega praca prawnika?

Aby być prawnikiem, trzeba posiadać bardzo dużą wiedzę odnośnie przepisów prawnych, które często są niezrozumiałe dla zwyczajnych ludzi, bez znajomości prawa. Dlatego też głównym zajęciem prawników jest doradztwo w zakresie prawa i wspieranie swoich Klientów. Najczęściej sprawy dotyczą rozwodów, opieki nad dzieckiem podziałem majątku czy zrzekania się spadku. Lecz to nie wszystko, czym zajmują się prawnicy. Prawnicy pomagają także w sporządzaniu umów, sprawdzaniu dokumentów pod kątem ich zgodności z prawem. Często przedsiębiorcy korzystają z usług prawników, ponieważ zakładanie firmy wiąże się z załatwianiem wielu formalności, przez co łatwo się w nich pogubić. Czy studia 5-letnie jednolite magisterskie to koniec edukacji związanej z prawem? Nic bardziej mylnego – osoby po studiach prawniczych mają do wyboru różne aplikacje, które pozwalają im wybrać, czym będą zajmować się w przyszłości.

Na czym polega aplikacja prawnicza?

Prawnik z Torunia
Prawnik z Torunia

Po studiach prawniczych podejmuje się aplikacji prawniczej. Przede wszystkim warto wspomnieć, iż nabór na aplikację prawniczą odbywa się we wrześniu, nie ma innych terminów. Chcąc wziąć udział w egzaminie, którego zdanie pozwala rekrutować na aplikację, należy złożyć wymagane dokumenty oraz zapłacić opłatę aplikacyjną. O jakich dokumentach mowa? Mowa o wniosku o dopuszczenie do egzaminu wstępnego, życiorysie, trzech zdjęciach, kwestionariuszu osobowym, dyplomie ukończenia studiów i potwierdzenia wykonania zapłaty za egzamin.

Egzamin wstępny polega na dokonaniu odpowiedzi na 150 pytań jednokrotnego wyboru. Na aplikację dostaną się tylko ci, którzy zdobędą co najmniej sto punktów. Egzamin trwa 4 godziny, a zakres tematyczny tego egzaminu jest niezwykle szeroki. Pytania są z różnych zakresów prawa, np. z prawa karnego czy cywilnego. Zdanie egzaminu jest za ten sporym wyzwaniem dla wielu osób. Po zdaniu wspomnianego egzaminu ma się dwa lata, aby wpisać się na listę aplikantów. Podczas zapisu należy złożyć następne dokumenty, takie jak wniosek o wpis odpisu dyplomu oraz zaświadczenie o niekaralności. Czas trwania aplikacji wynosi 3 lata.

Ile zarabiają aplikanci? Czy aplikacja jest konieczna do pracy w zawodzie?

Prawdą jest, iż aplikanci zarabiają niewiele i nie da się temu zaradzić. Dopiero osoby, które już są prawnikami, otrzymują wysokie i godne wynagrodzenia. Prawnicy nie muszą jednak robić aplikacji, jeżeli nie czują takiej potrzeby. Można zostać prawnikiem kończąc studia magisterskie, ale nie udając się na aplikację. W takim wypadku nie posiada się jednak uprawnień do reprezentowania się przed sądem. Prawnicy mogą wbrew pozorom wiele zarabiać bez aplikacji. Ponadto prawnicy mogą zdecydować się na kontynuowanie nauki i na studiach doktoranckich, które następnie pozwalają na przykład nauczać na uczelni.