Chcesz rozpocząć przygodę związaną z jeździectwem?

Chcesz rozpocząć przygodę związaną z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie! Jazda konna to jeden z najprzyjemniejszych sportów, który może uprawiać prawie każdy. Jednak rozpoczęcie nie jest łatwe, ponieważ nie ma jasnych informacji, jak przygotować się do pierwszych zajęć, gdzie znaleźć nauczyciela lub ogólnie, jak wybrać odpowiednią lokalizację.

Portale konkretnej agencji jeździeckiej rzadko zajmują się osobami, które nie czują się jeszcze pewnie w jeździe konnej, skupiając się tylko na tych, które mają w tym doświadczenie. Oto kilka informacji, które mogą być przydatne dla tych, którzy wciąż się wahają, czy naprawdę chcą spróbować jazdy konnej.

Jazda konna – Ceny

W oczach wielu jazda konna jest bardzo kosztowną rozrywką, zarezerwowaną dla bogatych. Jednak tak nie jest. Oczywiście istnieją bardzo drogie szkoły jazdy konnej, ale są też takie, których ceny są dostosowane do możliwości przeciętnego człowieka.

Standardowe ceny za naukę jazdy konnej oscylują w granicach 30-60 zł. Zajęcia mogą trwać od 45 do 60 minut. Większość szkół jeździeckich oferuje karnet na jazdę konną, który obejmuje podstawowe umiejętności. Ponadto często są bonusy i darmowe lekcje dla początkujących. W przypadku rodzin warto zapytać o zniżki dla rodzin z dziećmi.

Warto zauważyć, że wysokie ceny niektórych szkółek jeździeckich zależą od przebywających tam zwierząt. Jazda na koniu pełnej krwi będzie nieco droższa niż na niehodowlanym i genetycznie wyselekcjonowanym koniu. Cena zależy również od lokalizacji i popularności danej stadniny. Jeśli jest w miejscu odwiedzanym przez turystów lub po prostu popularnym, cena będzie znacznie wyższa.

Który ośrodek wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę związaną z jeździectwem?
Chcesz rozpocząć przygodę związaną z jeździectwem?

Wybór odpowiedniego obiektu to najtrudniejsza decyzja. Oprócz ceny, która jest ważna dla wielu osób, istnieje kilka innych elementów, o których powinieneś wiedzieć. Jedną z nich jest opcja ujeżdżalni, która daje również możliwość późniejszego rozwoju i jazdy rekreacyjnej bez instruktora. Byłoby wspaniale, gdyby to wszystko można było zrobić w ośrodku, w którym znaliśmy już ludzi i, co najważniejsze, konie.

Inne ważne kwestie do rozważenia to: standard ośrodka, możliwość wypożyczenia sprzętu (np. kasków ochronnych), liczba koni, liczba trenerów, dostęp do toalet, możliwość zakupu wody, szatnie, dostęp do łazienki, pomieszczenia magazynowe. Jest to ważne, gdy ośrodek jest daleko od miejsca zamieszkania i musimy dokładnie zaplanować swój grafik.

Na koniec warto też zasięgnąć opinii o wykładowcach i samym ośrodku. Czy koń wygląda na zdrowego? Czy są pod dobrą opieką? Czy instruktorzy posiadają odpowiednie uprawnienia? Czy zajęcia były ciekawe? Korzystanie z internetu i szukanie opinii na temat konkretnego ośrodka jeździeckiego pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Kiedy rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną?

Jazda konna nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Mogą go sadzić dzieci, dorośli i osoby starsze. Jazda konna może być również formą terapii dla osób niepełnosprawnych. Może być formą wielopłaszczyznowej rehabilitacji ukierunkowanej na jednoczesne oddziaływanie na różne elementy układu psychofizycznego człowieka.

Pierwsza jazda konna – w co się ubrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jazda konna będzie naszym hobby, nie musimy wydawać pieniędzy na wyprawę do sklepu jeździeckiego po specjalistyczny sprzęt jeździecki. Zamiast tego możemy wybrać wygodne spodnie i płaskie buty. Dobrym rozwiązaniem są dresy lub legginsy. Ważne jest, abyśmy dobrze czuli się w dobranym przez nas ubraniu i by ubranie nie krępowało nam ruchów.

Pierwsza jazda konna – jak się przygotować?

Zanim rzucimy się na konie, warto zrobić krótką rozgrzewkę i rozciąganie. Przede wszystkim należy rozgrzać stopy, nadgarstki i szyję. Niektóre szkoły jeździeckie oferują rozgrzewkę do jazdy konnej. Jeśli wybrana przez nas szkoła oferuje coś takiego, nie musimy wcześniej organizować własnej praktyki.

Jak długo trwa nauka?

Wszystko zależy od naszych skłonności, poziomu zaangażowania i systematyczności. Poziom umiejętności trenera i sam koń również mają znaczenie. Jeśli zwierzę jest przyjazne i przyzwyczajone do obcowania z niedoświadczonymi jeźdźcami, będzie nam łatwiej trenować. Najszybsze efekty uzyskasz, jeśli zdecydujesz się jeździć przynajmniej dwa razy w tygodniu.

To, jak będą wyglądać pierwsze lekcje, zależy w dużej mierze od samego instruktora, jego oceny naszych umiejętności i tego, jak szybko się uczymy. W większości przypadków podczas pierwszej lekcji instruktor przytrzyma liną konia, na którym kursant będzie jeździł i w razie potrzeby go uspokoi. Z drugiej strony kursant oswoi się z naturalnym rytmem ruchu konia i pozna pierwsze metody panowania nad wierzchowcem.