geologia złożowa

Geologia złożowa – najistotniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć na jej temat

Choć nie jest to może rzecz istotna dla każdego, ani też taką, po którą sięgałoby się nader często, geologia złożowa istnieje i stale znajduje swoje zastosowanie we współczesnym świecie. Mimo, że nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym ona tak właściwie jest, stanowi ona bardzo istotną część życia każdego z nas. W tym krótkim artykule nie skupimy się na opisaniu tego, czym tak właściwie jest owa geologia złożowa, gdzie znajduje swoje zastosowanie i co warto wiedzieć na jej temat, by nie wyjść na ignoranta.

Czym jest geologia złożowa?

Geologia złożowa stanowi odłam klasycznej geologii, który – jak sama jego nazwa sugeruje – zajmuje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju złożami – ich badaniem, ale i sporządzaniem wszelkiego rodzaju dokumentacji pozwalającej na określenie opłacalności (i w ogóle racji bytu) kopalni w konkretnym miejscu i wybranym czasie.

Geologia złożowa zakłada wiele różnych prac, w tym między innymi:

  • sporządzanie wszelkiego rodzaju projektów związanych z badaniem geologicznych złóż, a mających na celu udowodnienie tego, że warto w nie inwestować w konkretnym miejscu, ale też uzasadnienie opłacalności całego przedsięwzięcia,
  • badanie złóż kopalin, w tym między innymi określanie ich ilości – w taki sposób, by stwierdzić, na jak długo mogą starczyć i w jakim okresie będzie możliwe ich efektywne wydobywanie;
  • badanie surowców, w tym między innymi pod kątem ich jakości.

Działania w zakresie geologii złożowej bazują przede wszystkim na sporządzeniu projektu, który ma za zadanie wyszczególnić wszelkiego rodzaju prace geologiczne, które są zaplanowane w obrębie konkretnego obszaru. Aby ten powstał, konieczne jest ustalenie wszystkiego z właścicielem danego gruntu. Dobry projekt zakłada określenie precyzyjnego celu oraz sposobów na jego realizację, wyszczególnienie dokumentacji koniecznej do przygotowania przed podjęciem się jego realizacji, przygotowanie dokładnego planu robót geologicznych oraz przestrzeni, w obrębie której będą one prowadzone.

Zaraz po sporządzeniu projektu, można przystąpić (przy uzyskaniu stosownych pozwoleń) do wierceń poszukiwawczych – te początkowo mają za zadanie znaleźć materiał oraz pobrać jego próbki do badań laboratoryjnych. To kolejna bardzo ważna część działań, bez których geologia złożowa nie mogłaby istnieć. Potwierdzenie jakości złoża oraz zawartości (między innymi) pyłów mineralnych w jego wnętrzu pozwoli przejść do kolejnego etapu prac, a zatem właściwego wiercenia (na głębokości, która umożliwi dostateczną eksploatację złoża) i późniejszego wydobycia.

Fakty – co należy wiedzieć o geologii złożowej?

  • Geologia złożowa jest czymś, czego jest w stanie podjąć się geolog – nie każdy, a taki rzeczywiście się w  tym specjalizujący. Podobnie jak nie każdy lekarz specjalizuje się w kardiologii, nie każdy geolog jest w stanie zająć się pracami związanymi ze złożami.
  • Współcześnie wiele osób zastanawia się nad zainwestowaniem w prywatny kamieniołom – może być to dobre rozwiązanie, ale niekoniecznie musi. Wszystko zależy bowiem od tego, czy dane złoże jest rzeczywiście godne uwagi – w określeniu tego właśnie jest nam w stanie pomóc geologia złożowa.
  • Choć w telewizji i szeroko pojętych mediach bardzo często mówi się o tym, że złoża w Polsce się wyczerpują, jest to tylko połowiczna prawda. Dotyczy ona bowiem wyłącznie tych złóż, które są najchętniej eksploatowane i znane każdemu już od dawien dawna. W naszym kraju jest jednak mnóstwo innych miejsc, w których można doszukiwać się surowców – warto zainteresować się nimi. Zwłaszcza jeśli planuje się zainwestowanie w ten biznes.
  • Aby rozpocząć wydobywanie, konieczne jest pozyskanie odpowiedniej koncesji na wydobycie naturalnych kruszyw z udokumentowanego złoża. Wymaga tego Główny Instytut Górnictwa, który narzuca też konieczność wykonania specjalistycznego operatu ewidencyjnego złoża, ale też przygotowania stosownego projektu, najlepiej jak najbardziej precyzyjnego.
  • Geologia złożowa nie jest czymś, czego podjąć może się każdy – wydobycie złóż wymaga bowiem odpowiedniej wiedzy, ale i często intuicji.
  • Jeszcze zanim zainteresujemy się danym złożem, warto zasięgnąć porady geologa, czy rzeczywiście jest ono godne naszej uwagi. Bardzo często złoża wydają się bardzo dobre (i rzeczywiście takie są), ale w przyszłości ukazują się szybko wyczerpywalne. Chcąc uniknąć inwestowania długoterminowo w takowe, musimy sięgnąć po pomoc profesjonalisty, który rzeczywiście zna się na rzeczy. Przy okazji pomoże nam on w wybraniu idealnego miejsca na przeprowadzanie prac – nie zawsze zgadza się ona z tym, co myśleliśmy na początku i co mogłaby sugerować powierzchowność.

Podsumowanie

Choć geologię złożową ciężko jest nazwać czymś, o czym każdy powinien wiedzieć, powinniśmy mieć chociażby świadomość co do tego, jak ważnym elementem gospodarczej układanki ona tak właściwie jest. Bez niej tak właściwie niemożliwe byłoby wydobycie jakichkolwiek surowców z wnętrza ziemi, w tym przede wszystkim węgla brunatnego i kamiennego. Właśnie dlatego warto mieć choć elementarną wiedzę w jej zakresie.

Polecamy: