Lampy wiszące i stojące – jaki rodzaj oświetlenia wybrać do mieszkania?

Odkąd zaczęliśmy żyć w dobie elektryczności, a Edison wynalazł żarówkę, nieodłącznym elementem naszej cywilizacji są wszelkiego rodzaju lampy. Rynek nasycony jest różnego rodzaju produktami oświetleniowymi, które w pochmurne dni lub wieczory okazują się nieocenione.

Lampy wiszące – dlaczego warto postawić właśnie na tego rodzaju oświetlenie?

Różnego rodzaju lampy goszczą w naszych domach, oświetlając nasze cztery ściany. Wybór lamp na rynku jest przeogromny. Każdego sezonu producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i chcąc wpasować się w ich gusta i upodobania, wypuszczają kolejne partie projektów nowoczesnych oraz funkcjonalnych lamp, które będą stanowić inwestycję w przyszłość. W zależności od naszych upodobań czy preferencji, każdy znajdzie coś, co spełni jego wymagania.

Wśród różnorodnych upodobań wielu ludzi znajdziemy w ich domach zdecydowanie odmiennie rodzaje lamp wiszących. Lampy wiszące cieszą się od wielu lat niemalejącą popularnością. Tutaj rozwiązań jest wiele. Jedni preferują lampy w postaci swoistych żyrandoli na kilka żarówek. Wówczas wieszając jedną lampę z wkrętami na żarówki skierowanymi w odmienne strony mamy możliwość oświetlenia pomieszczenia z wielu stron. Poza tym instalacja prądu i kable wówczas znajdują się w jednym miejscu – na środku pokoju, a dzięki temu my nie musimy przemontowywać ich gdzieś indziej. Ponadto nie musimy wkręcać do takiego kilku żarówkowego żyrandola wszystkich miejsc. Wówczas możemy zostawić tylko te żarówki, które będą oświetlać najistotniejsze dla nas elementy pokoju.

Lampy wiszące z kloszami skierowanymi ku dołowi. Ile światła dostarczają i czy warto inwestować w tego rodzaju oświetlenie?

Inni konsumenci z kolei wybierają lampy wiszące w postaci wielokształtnych tub szklanych skierowanych ku dołowi. Takie klosze mogą emitować światło żarówek w nieco mniejszym stopniu i z pewnością nie będą w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków pokoju, a więc jego centralna część będzie najbardziej oświetlona, pozostałe zaś – nieco mniej. W zależności od naszych preferencji czy upodobań, takie też lampy możemy zamontować w pokoju. Wykonane z przeróżnych materiałów i w kształtach wszelakich. Bowiem nie tylko lampy szklany cieszą się popularnością. Coraz częściej stosowane są także żyrandole wykonane z papieru, wikliny czy drewna. Dobór odpowiedniej lampy wiszącej – jej wygląd bardzo często uwarunkowany jest designem pokoju, w którym ma zawisnąć.

Różnorodność lamp na rynku pozwala dopasować odpowiedni rodzaj do naszych potrzeb. Różne lampy sprawdzają się w innych pokojach. Na jakie postawić?

Warto pamiętać także o tym, że różne lampy w odmienny sposób sprawdzą się w pokojach mieszkania czy domu. Bowiem inne wybierane są do kuchni, gdzie gotujemy – tam zazwyczaj większość konsumentów preferuje krótkie mapy wiszące bądź wbudowane ledy, które nie będą w żadnym stopniu przeszkadzały podczas kuchennych rewolucji wśród swoich czterech ścian. Inny rodzaj oświetlenia stosowany jest także do łazienki czy toalety, Tam również wybierane są mało inwazyjne lampy wiszące, niezbyt długie, które wraz z żarówkami mają jedynie doświetlać pomieszczenie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w salonach czy sypialniach. Wówczas w takich miejscach wielu klientów wybiera lampy nieco bardziej okazałe, które będą wpisywały się w charakter konkretnego pomieszczenia, dodając mu uroku. Nie mniej jednak, dobierając lampy wiszące do swojego mieszkania warto przede wszystkim kierować się swoimi własnymi preferencjami, bowiem to przede wszystkim nam mają one przypaść do gustu.

Lampy stojące – w jakich przypadkach są przydatne i czy warto inwestować w oświetlenie inne niż tylko górne?

Innym rodzajem lamp oświetlających naszą codzienną przestrzeń są lampy stojące. Jest to rodzaj oświetlenia, dzięki któremu otrzymamy mocny strumień światła w konkretnym, preferowanym przez nas kierunku. Przede wszystkim lampy stojące znajdziemy na wszelkiego rodzaju biurkach czy stolikach. To właśnie tam pracując wieczorem, pisząc czy ucząc się potrzebujemy mocnego światła, który umożliwi nam działanie. Ponadto bardzo często możemy spotkać lampy stojące przy łóżkach, które pełnią funkcję tak zwanych lampek nocnych. Kiedy wstajemy w nocy do toalety czy też do kuchni, aby napić się czegoś – lampa stojąca na wyciągnięcie ręki jest nieocenioną, aby w szybki i bezproblemowy sposób oświetlić sobie przestrzeń. Jeszcze innym rodzajem lamp stojących są te, które znajdziemy ustawione przy fotelach do czytania lub kanapach, na których właśnie tę czynność wykonujemy. Czytając książki w późnych godzinach wieczornych, warto w odpowiedni sposób doświetlać sobie książkę, aby nasz wzrok nie musiał się męczyć, a co gorsza psuć. Dlatego też wybór odpowiednich lamp stojących jest istotną kwestią zarówno do pracy jak i czytania, albo chociaż doświetlania sobie niewielkiej przestrzeni wokół nas. Niezależnie od tego na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydujemy, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w dobrej jakości żarówki – najlepiej energooszczędne. Dzięki ich mocy będziemy w stanie oświetlić maksymalnie naszą przestrzeń, a rachunki za prąd nie będą wygórowane.