Gabinet podologiczny

Twoje stopy wymagają szczególnej pielęgnacji? Odwiedź gabinet podologiczny! Badania stanu stóp w naszym społeczeństwie nie napawają optymizmem. Okazuje się, że ponad 50% naszych rodaków cierpi na różne schorzenia kończyn dolnych i stóp. W większości przypadków problemy te są związane z odciskami, guzkami lub wrastającymi paznokciami. Jednak coraz więcej osób zaczyna zapadać na poważniejsze choroby, takie jak stopa cukrzycowa czy różnego rodzaju choroby grzybicze. Wszystkie te warunki uzasadniają wizytę w gabinecie podologicznym.

Podologia – co to jest?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem schorzeń występujących w obrębie kończyn dolnych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów stóp. Jednak zakres leczenia podologicznego może się znacznie różnić w zależności od kraju, w którym takie leczenie stosujemy. Różnice dotyczą głównie wykształcenia osób, które mogą wykonywać te zabiegi. Na przykład w Portugalii lub Hiszpanii, aby zostać podologiem, trzeba ukończyć wyższe studia medyczne. W Polsce, aby otworzyć gabinet podologiczny, wystarczy ukończyć odpowiednie kursy i posiadać sprzęt wspomagający diagnostykę i leczenie stóp. Ponadto od dłuższego czasu nie ma regulacji dotyczących zawodu podologa, a na listę zawodów naszego kraju został on wpisany oficjalnie dopiero w 2015 roku.

Jakie schorzenia można leczyć w gabinecie podologicznym?

Niewłaściwie leczona dolegliwość kończyn dolnych i stóp może prowadzić do zmian w stawach kolanowych, miednicy czy kręgosłupie. Z czasem może to prowadzić do deformacji całego ciała i przewlekłego bólu. Dlatego jeśli pojawia się pierwszy problem, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego subspecjalisty. Podstawowe leczenie w każdym gabinecie podologicznym obejmuje:

  • leczenie i profilaktyka stopy cukrzycowej,
  • skracanie paznokci i przygotowywanie aparatów na wrastające paznokcie,
  • leczenie paznokci i protez płytki paznokciowej dotkniętych grzybicą,
  • usuwanie odcisków, brodawek, modzeli czy brodawek,
  • opatrunek na nadżerki i pękające pięty,
  • złuszczanie nadmiernie zrogowaciałego naskórka,
  • leczniczy masaż stóp.

Wiele klinik podologicznych współpracuje również z wieloma specjalnościami medycznymi, takimi jak dermatolodzy, diabetolodzy i ortopedzi. Dzięki temu pacjenci otrzymują kompleksową opiekę, która minimalizuje objawy lub całkowicie je eliminuje.

Dlaczego nasze stopy chorują?

Ważnym elementem podologii jest profilaktyka. Ma na celu uświadomienie nam zagrożeń związanych z wystawianiem stóp oraz wskazanie błędów, które popełniamy podczas pielęgnacji stóp. Lista okazuje się dość długa, a do najczęstszych błędów należą:

  • noszenie niewygodnego i źle dopasowanego obuwia (szpilki, klapki bez obcasa, buty z wąskim czubkiem),
  • nadmierna aktywność fizyczna w źle dopasowanym obuwiu,
  • niewłaściwa lub brak higieny stóp (wycinanie skórek, zbyt krótkie obcinanie paznokci),
  • noszenie skarpet lub legginsów, które są zbyt ciasne i wykonane z nieodpowiedniego materiału,
  • nadmierna higiena (częste moczenie stóp i używanie niewłaściwych kosmetyków).

Okazuje się, że wiele problemów ze stopami jest spowodowanych złymi nawykami i błędami, które popełniamy mniej lub bardziej świadomie. Przy odpowiedniej wiedzy można je łatwo wyeliminować. Niestety, niektóre schorzenia są skutkiem chorób występujących w organizmie lub są związane z mechanicznymi zaburzeniami w obrębie układu chodu. W takim przypadku wskazana jest wizyta w gabinecie podologicznym.

Jak wygląda podstawowe badanie w gabinecie podologicznym?

Wizyta w gabinecie podologicznym nie wymaga specjalnego przygotowania. Ponieważ wszystkie testy są wykonywane boso, musisz tylko upewnić się, że nie masz problemu ze zdjęciem skarpet lub rajstop.

Gabinet podologiczny
Gabinet podologiczny

Pierwszym elementem wizyty jest wywiad z pacjentem. W celu postawienia właściwej diagnozy podiatra potrzebuje informacji na temat wszelkich chorób, trybu życia czy czynności, które powodują ból kończyn. Następnym krokiem jest sprawdzenie żyroskopu. Tutaj badane są wzorce chodu i związane z nimi odchylenia. Ponadto podczas badania można również zrozumieć, jak rozkłada się ciężar pacjenta na stopach i gdzie znajduje się środek ciężkości ciała. Następnie pacjent kierowany jest do footskopu. To urządzenie pozwala kontrolować łuk stopy i jej kształt.

Ostatnim urządzeniem diagnostycznym jest pantograf. Za jego pomocą można sprawdzić obszary nieprawidłowego obciążenia stopy i wykonać pomiary potrzebne do zaprojektowania wkładki korygującej. W tym miejscu należy również wspomnieć o testach manualnych. Jest to podsumowanie podiatrii. Podiatra sprawdza zanik mięśni i przykurcze oraz kontroluje zakres ruchu wszystkich stawów. Ponadto uważnie obserwuje stan skóry na stopach. Po przejściu wszystkich badań zdecydował się na dalsze leczenie lub korekcję.