Jak ogłosić upadłość firmy?
Jak ogłosić upadłość firmy? Prowadzenie firmy jest często korzystne, a w niektórych przypadkach wręcz konieczne. Czasami jednak spotykamy się z sytuacjami, w których musimy ogłosić upadłość biznesową. Jak to zrobić?
Czym jest działalność gospodarcza?
Działalność gospodarcza jest jedną z form działalności, którą jako przedsiębiorcy prowadzimy na rynku. Istnieją różne rodzaje – od pojedynczych, regulowanych do nieregulowanych. To, co robimy, zależy od wielu czynników. Jednak w każdym przypadku mogą zaistnieć sytuacje, w których będziemy musieli ogłosić upadłość.
Gdzie możemy dowiedzieć się, co prawo mówi o upadłości?
Funkcjonowanie działalności gospodarczej na rynku oraz ich niewypłacalność podlegają określonym przepisom prawa. Dlatego jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie, miejscem, w którym zostaną zwolnieni będzie dobra kancelaria adwokacka. Oczywiście możemy też zapoznać się z regulaminem. Jakie są przepisy dotyczące spraw związanych z ogłoszeniem upadłości przedsiębiorstw? Jest to specustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Szczegółowo omówiono prawo upadłościowe i wyjaśniono wszystkie istotne kwestie. Co więc w nim znaleźliśmy?
Kto może ogłosić upadłość firmy?
Po pierwsze, oczywiście interesuje nas, kto może prawidłowo ogłosić upadłość firmy. Okazuje się, że przepisy te uwzględniają nie tylko duże firmy, ale także te najmniejsze, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze. W skrócie: każda działalność gospodarcza istniejąca na rynku może ogłosić upadłość. Co ważne nie tylko my sami, ale każdy z naszych wierzycieli może ogłosić upadłość – mówią o tym odpowiednie przepisy. Wiąże się to również z faktem, że upadłość mogą ogłosić tylko firmy posiadające majątek wystarczający na pokrycie kosztów postępowania sądowego i wynikających z tego zobowiązań. To jest ostateczny cel ogłoszenia upadłości – spłata długów wobec wierzycieli.
Kiedy najczęściej ogłaszamy upadłość?
Oczywiście musimy się liczyć z tym, że liczba sytuacji, w których można ogłosić upadłość firmy, może być zbyt duża, by wymienić ją w krótkim artykule. Warto jednak wspomnieć o kilku typowych scenariuszach. Podstawowym i chyba najczęstszym powodem ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa jest niewypłacalność danej firmy. To oczywiste i nie powinno nikogo dziwić.
Zakładamy firmy, aby zarabiać pieniądze, zapewnić byt naszym rodzinom i zapewnić godne życie sobie i naszym bliskim. Jednak rok po roku działalność firmy nie tylko nie przynosiła zysków, ale wręcz przynosiła straty, a kiedy nie było nas stać na jej koszty operacyjne, przyszedł czas na skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej w celu ogłoszenia upadłości. Często też decydujemy się na upadłość, gdy firma staje się przedmiotem sporu majątkowego i w efekcie zaczyna generować straty, a ostatecznie przestaje być wypłacalna. W takim przypadku pomagają nam prawnicy spadkowi.
Gdzie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Upadłość prowadzonej działalności gospodarczej zgłasza się zwykle w określonym miejscu – jest to wydział gospodarczy sądu rejonowego. Ważne jest, aby iść do sądu nie tam, gdzie mieszkamy, ale tam, gdzie prowadzimy interesy. Kiedy składamy taki wniosek? Lepiej jak najszybciej. Jeśli zgodnie z przepisami mamy już długi, wniosek najlepiej złożyć w ciągu dwóch tygodni od tego zdarzenia.
Co zawiera taka aplikacja?
Nasz wniosek o ogłoszenie upadłości firmy musi zawierać kilka podstawowych informacji. Oczywiście są to dane o właścicielach firmy lub ich przedstawicielach lub likwidatorach – w tym nazwiska i adresy. Powinien również wskazywać aktualną lokalizację firmy lub innego majątku dłużnika, który ma zostać zajęty. Istotne jest również podanie powodu złożenia wniosku. Dlatego musimy przedstawić okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności firmy oraz przedstawić dowody na to, że biznes przestał być wypłacalny. Warto skorzystać tutaj z pomocy kancelarii prawnej, aby wniosek mógł zostać tutaj odpowiednio przygotowany. Jeśli sprawa dotyczy roszczeń majątkowych i wynikających z nich problemów z wypłacalnością firmy, konieczne może być między innymi zwrócenie się o poradę do prawników spadkowych.
Co dalej?
Niepokojące jest również to, co dzieje się, gdy firmy ogłaszają upadłość. Samo złożenie wniosku nie oznacza natychmiastowego bankructwa firmy. Zanim takie zdarzenie nastąpi, sąd wszczyna postępowanie przeciwko dłużnikowi. Okazuje się, że taki proces może trwać długo, a do jego zakończenia dłużnik może dalej prowadzić działalność. Co się zatem zmienia? Po pierwsze, prowadzenie tego biznesu może być bardzo trudne. Po pierwsze, znaczna część naszego majątku mogłaby zostać zajęta przez sądy w związku z ewentualną spłatą długów wobec wierzycieli.